Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cesur ol, çarkı durdurma

Avrupa ve ABD'de, merkez bankaları büyümeyi güçlendirmek için seferberlik ilan etti. En yüksek ikinci faize sahip Türkiye'de ise sanayicinin kârının yarısı faize gidiyor. Merkez Bankası'nın bugün cesur bir adım atması isteniyor

Giriş Tarihi: 17.7.2014
Temel amacı 'fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek' olan fakat, hedefini telaffuz bile edemediği enflasyonda tahminini 4 kez değiştirmek zorunda kalan Merkez Bankası, bugün faiz kararı için bir kez daha toplanacak. 28 Ocak'taki olağanüstü toplantıda politika faizini 5.5 puan artırarak Türkiye'yi, gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek ikinci faizi ödemek zorunda bırakan Merkez Bankası, son iki ayda gerçekleştirdiği toplantıda faizi sadece 1.25 puan düşürdü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, faiz indirimlerini sınırlı tuttuğu için "Faizi yükseltirken 5 puan birden yükseltiyorsun, şimdi yarım puan indiriyorsun. Sen dalga mı geçiyorsun?" şeklinde eleştirdiği Merkez Bankası, sanayicinin de çağrılarına yanıt vermiyor.

KÂRIN YARISI FAİZE

Türkiye'nin yüzde 4.3 büyüdüğü ilk çeyrekte, özel sektör yatırımları büyümeyi aşağı çeken faktörlerden oldu. Zira, yüksek faiz özel sektörü yatırım yapmaktan caydırdı. İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) açıkladığı ilk 500 araştırması, yüksek faizin etkisini de net bir biçimde ortaya koydu. Kâr eden şirket sayısı azalırken, zarar edenlerin sayısı ve borçluluk oranı 10 yılın zirvesine çıktı. İstihdamın beşte birini gerçekleştiren sanayi şirketleri faaliyet kârlarının yarısından fazlasını finans gideri olarak ödedi. 2012'de 25 milyar liralık faaliyet kârlarının sadece 8.6 milyar lirasını finansman giderlerine giden İSO 500 şirketleri, 2013'te ise 36.5 milyar lira olan faaliyet kârının 19 milyar lirasını finansman gideri olarak ödemek zorunda kaldı.

DAHA CESUR FAİZ İNDİRİMİ BEKLİYORUZ
Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Merkez Bankası'nın bugünkü Para Politikası Kurulu toplantısında daha cesur bir faiz indirimi yapmasını beklediklerini söyledi. Işık, "Türkiye'de enflasyonun düşmeye başlaması, cari açığa yönelik risk algısının azalması, ekonomik dengelerin bir bütün olarak gayet iyi seyrediyor olması nedeniyle artık daha cesur faiz indiriminin beklentisi içerisindeyiz. Özellikle üretim sektörü, faizlerin düşmesini ister ve bekler. Biz de bu beklenti içerisindeyiz. Yatırım maliyetinin mutlaka düşmesi lazım. Bu sene kambiyo zararları ve finansman giderleri dolayısıyla şirketler faaliyet kârını arttırdığı halde vergi öncesi kârlılıkta bir düşme oldu. Bunun sebeplerinden biri faizin yüksekliği. Artık daha cesur bir faiz indirimi bekliyoruz" dedi.

ALT BANTTA İNDİRİM
Merkez Bankası'nın bugünkü toplantıda yüzde 8.75 olan politika faizi ile, faiz koridorunun alt bandında indirim yapması bekleniyor. Yüzde 8.75'lik politika faizine göre, Türkiye kendi liginde pozitif reel faiz sunan nadir ülkeler arasında. Türkiye ile aynı ligde yer alan Güney Kore'de, büyümedeki yavaşlama nedeniyle Merkez Bankası'nın kısa süre içinde faiz indirimi yapması bekleniyor. Üç ayın en düşük seviyesine gerileyen petrol fiyatlarının da enflasyona olumlu yansıyacağı bu dönemde, en az 1 puanlık faiz indirimi bekleniyor.

OKTAY ÖZDABAKOĞLU
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cesur ol, çarkı durdurma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN