Euro Bölgesi'nde enflasyon değişmedi

Euro Bölgesi'nde haziran ayında yıllık enflasyon yüzde 0,5 ile sabit kalırken, Avrupa Birliği'nde (AB) ise yüzde 0,7 arttı.

Giriş Tarihi: 17.7.2014 13:45
Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, 18 üyeli Euro Bölgesi'nde 2014 yılı haziran ayında yıllık enflasyon bir önceki aya kıyasla yüzde 0,5'le sabit kaldı. Yıllık enflasyon geçen yılın aynı döneminde yüzde 1,6 olarak ölçülmüştü. Haziran ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,1 olarak belirlendi.

28 üyeli AB'de ise haziran ayında yıllık enflasyon bir önceki aya göre yüzde 0,6'dan yüzde 0,7'ye çıktı. Geçen yıl bu oran yüzde 1,7 olarak kaydedilirken, AB'de haziran ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,1 olarak gerçekleşti.

AB'de yıllık enflasyon geçen aya kıyasla 10 ülkede düştü, 4 ülkede değişmedi ve 14 ülkede artış gösterdi. Bu yılın haziran ayında, negatif yıllık enflasyon oranında ilk sırada yüzde 1,8 ile Bulgaristan geldi. Bunu yüzde 1,5 ile Yunanistan ve yüzde 0,2 ile de Portekiz izledi.

En yüksek yıllık enflasyon oranı ise yüzde 1,9 ile İngiltere'de kaydedildi. Bu ülkenin ardından yüzde 1,7 ile Avusturya ve 1,2 ile Lüksemburg sıralandı.

AB'nin lokomotif ülkesi Almanya'da ise haziran ayında yıllık enflasyon yüzde 1 olarak ölçüldü. Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyonu yukarı yönlü etkileyen faktörler arasında tütün, restorantlar ve kiralar, aşağı yönlü etkileyen faktörler arasında ise telekomünikasyon, sebzeler ve meyveler yer aldı.

Bölgede haziran ayı çekirdek enflasyon yıllık yüzde 0,8 arttı.

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yüzde 2 olarak belirlenen enflasyon hedefine ulaşmak için faiz indirimine gitmiş ve parasal genişleme kararı almıştı. ECB Başkanı Mario Draghi, bu yıl için yüzde 0,7, gelecek yıl yüzde 1,1 ve 2016 yılında da yüzde 1,4 enflasyon hedeflediklerini Frankfurt'ta düzenlenen basın toplantısında açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Euro Bölgesi'nde enflasyon değişmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN