Tavanı aşanı EPDK yakacak

Müşteri şikâyetleri üzerine harekete geçen EPDK, akaryakıtta tavanı delen 19 bayi hakkında soruşturma başlattı. Bayi başına 72 bin lira ceza kesilmesi gündemde

Giriş Tarihi: 17.7.2014
Geçtiğimiz aylarda uygulanan tavan fiyat sürecinde akaryakıtı pahalı satanların canı yanacak. Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) fiyatlandırmada tavanı aştığını tespit ettiği 19 bayi hakkında jet soruşturma başlattı. Soruşturma sonucunda bayilere 72 bin TL ceza verilecek. Martta akaryakıtta artan kâr marjları üzerine, EPDK harekete geçmiş, piyasaya müdahale ederek tavan fiyat kararı almıştı. Dağıtıcı ve bayi paylarının toplamını benzin ve motorinde litrede 37 kuruşa indirerek sınırlandıran kararla benzin 13, motorin 30 kuruş indirimli satışa sunulmuş, 2 ayda 600 milyon TL müşterinin cebinde kalmıştı. Kurum, tavan fiyatın uygulanmaya devam ettiği 21 Mayıs'a kadar dağıtıcı ve bayi paylarının toplamını benzin ve motorinde 37 kuruşa indirerek sınırlandırmıştı. Her salı ve cuma günü belirlenen formulasyona göre oluşan fiyatları ilan etmişti. Dağıtım şirketleri ve bayilere açıklanan fiyatların üzerinde satış yapılmaması yükümlülüğü bulunuyordu.

MÜŞTERİ ŞİKÂYETİ ETKİLİ OLDU
EPDK'nın tavan fiyat kararının sona erdirilmesinin ardından tüketicilerden gelen şikâyet ve denetimlerden elde edilen veriler üzerine harekete geçtiği öğrenildi. Tavan fiyatın uygulandığı dönemde 19 bayinin benzin ve motorini tavan fiyatların üzerinde sattığı tespit edildi. Yapılan incelemelerde birçok bayinin benzini birkaç kuruş daha pahalıyla sattığı tespit edildi. Bayiler hakkında soruşturma başlatan kurum bayilerin tek tek savunmasını alacak. Soruşturma tamamlandığında ceza kesilecek.

'EPDK YETKİLİ'
Akaryakıtta fiyatların olması gerekenden fazla yükseldiğini tespit eden EPDK, 26 Haziran 2009'da 2 aylık 'tavan fiyat' kararı almıştı. Bir dağıtım şirketi EPDK'nın kararının hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek, iptali için dava açmıştı. Danıştay 13. Dairesi de istemi reddederek EPDK'nın tavan fiyat kararı uygulamaya yetkili olduğuna hükmetmişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tavanı aşanı EPDK yakacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN