Soma'daki madencilere bir şok da bankalardan!

Giriş Tarihi: 18.7.2014 13:11
Soma'da 13 Mayıs'ta meydana gelen maden faciasında hayatını kaybedenlerin mevcut borçlarını sildiklerini duyuran bankalar, yaralanan ve olaydan etkilenen madencilerin de başvurmaları halinde borçlarında özel düzenlemeler yapılacağını duyurmuştu. Ancak maden işçilerinden gelen şikayet bazı bankaların verdikleri vaatleri yerine getirmediğini gözler önüne serdi.

Şikayetvar'ın haberine göre: Türkiye'yi yasa boğan Soma faciasından sonra bankalar, hayatını kaybeden ve yaralanan işçilerin borçlarına yönelik düzenleme yaptıklarını açıkladı. Soma'da bulunan 1400 maden işçisinin maaş aldığı bankanın, borç öteleme işlemi yapmadığını iddia eden maden işçileri, yapılandırmadan mahrum bırakılmalarına ve bankanın karara uymamasına tepki gösterdi.
Yaşadıkları zorluklara rağmen geçim mücadelesi veren madenciler, borçlarına yönelik düzenleme yapılması için seslerini duyurmaya çalışıyor.

Mağdur olduklarını belirten maden işçisinin şikayeti şöyle:

"Soma'da maden faciası nedeniyle bankalar Soma'daki maden çalışanlarına borçlarda öteleme yaptıkları halde, bankanın Soma Şubesi personeli böyle bir uygulamanın kendi bankalarında olmadığını söyledi. Oysa Genel Müdürlüğe yazdığım mailde gelen cevapta "Soma'daki maden kazası nedeniyle belirli şartlara uygun müşterilerimiz için (Soma'ya özel) borç öteleme işlemi yapılmaktadır. Detaylı bilgi için Soma Şubemiz ile görüşebilirsiniz." denmektedir. Genel Müdürlük farklı söylüyor, şube farklı. Demek ki personeliniz ya bilgisiz ya da ilgisiz. Personelinizi konu ile ilgili bilgilendirmenizi istiyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma'daki madencilere bir şok da bankalardan!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN