Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye IMF'nin dümenine geçti

IMF ile tarihi bir dönemeç yaşıyoruz. 53 yıllık borç kamburunu geçen yıl sıfırlayan hatta fona 5 milyar $ aktarma sözü veren Türkiye, artık yönetime geçiyor

Giriş Tarihi: 18.7.2014
Bir dönem kapısına gidip el pençe divan para dilendiğimiz, kemer sıkmaya ilişkin niyet mektuplarını harfi harfine uyguladığımız, memur maaşını bile sorduğumuz Uluslararası Para Fonu'yla (IMF) 2008'de stand-by ilişkisini bitiren, 2013'te borcunu sıfırlayan hatta "Alan elden veren el" konumuna geçen Türkiye fonun tepesinde söz sahibi oldu. Artık hangi ülkeye ne kadarlık kredi açılacağını belirleyen 24 kişilik İcra Direktörleri Kurulu'nda bir Türk oturacak. 1 Kasım itibarıyla icra direktörü olarak göreve başlayacak olan Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakcı, aralarında Ukrayna, Çek Cumhuriyeti, Macaristan gibi 10 ülkeden sorumlu olacak.

BABACAN AÇIKLADI

1 Kasım'da yeni görevine başlayacak olan Çanakcı'nın, ağustosta izne çıkarak emekliliğini istemesi bekleniyor. Dün Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın makamından yapılan açıklamada, yükselen piyasa ekonomilerinin küresel ekonomide artan ağırlıklarını IMF'deki temsil güçlerine yansıtmak üzere kapsamlı bir kota ve yönetim reformu gerçekleştirildiğine vurgu yapılarak, şöyle denildi: "Böylelikle oy gücü ve temsil düzeyi artan Türkiye, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nda ilk defa doğrudan yer alma hakkı kazandı. İcra Direktörleri Kurulu, fonun temel yönetim organıdır. IMF'nin politika ve finansman kararları ile küresel ve ülke ekonomilerine ilişkin çalışmalarına yön veriyor. Bu önemli görevin ülkemiz adına İcra Direktörü olarak Hazine Müsteşarımız Sayın İbrahim Halil Çanakcı tarafından yürütüleceği ülke grubumuza bildirilmiştir."

ATAMA SEÇİM SONRASI
Çanakcı' nın IMF İcra Direktörleri Kurulu'na getirilmesinin ardından gözler Hazine Müsteşarlığı'na kimin geleceğine çevrildi. Hazine Müsteşarı, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın imzasıyla yani üçlü kararnameyle atanıyor. Atama kararı da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giriyor. Çanakcı'nın ağustos sonunda emekliliğini istemesi halinde cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlanana kadar Hazine'ye vekaleten birinin atanacağı belirtiliyor. Böylece yeni müsteşar da seçilecek cumhurbaşkanının onayıyla göreve başlayacak. Yeni müsteşarın atanmasının seçim sonrasına kalacağı söyleniyor.

53 YILDA ROLLER DEĞİŞTİ
IMF'nin tepe yönetiminde Türkiye'nin yer alması 53 yılda fonla ilişkilerin nereye geldiğini gösteriyor. Bu süreçte 19 stand-by anlaşması imzalayıp, 50 milyar doların üzerinde para aldığımız IMF'ye 1947'ye üye olduk. İlk kaynağı 1961'de Cemal Gürsel döneminde sağladık. En çok borcu Çiller ve DSP-MHPANAP Koaslisyon Hükümetleri döneminde aldık. Ocak 2005'te son anlaşmayı yaptık. 2008 küresel krizinden iş dünyasının "IMF ile anlaşmazsak batarız" tehditlerine karşın stand-by'a oturmayarak çıktık. Geçen yıl 14 Nisan'da ise 421 milyon dolarlık son taksiti ödeyerek borçlu ülkeler listesinden çıktık. Geçen yıl fona 5 milyar dolar verilmesi için taahhütte dahi bulunduk. Türkiye 1 Kasım itibarıyla da tarihi bir dönemece geldi. IMF yönetiminde 2 yıllığına söz sahibi oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye IMF'nin dümenine geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN