Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yine yarım puan

Merkez Bankası, faiz indiriminde yine cimri davrandı. Politika faizi ve koridorun alt bandı yarım puan düşürüldü. Büyüme gözardı edildi

Giriş Tarihi: 18.7.2014
28 Ocak'taki olağanüstü toplantı ile Türkiye'yi en yüksek ikinci faizi ödeyen ülke konumuna getiren Merkez Bankası, indirimde cimri davranmaya devam ediyor. Başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümet ve iş dünyasından gelen, "Faizi yükselttiğin gibi, indir" çağrılarına kulak tıkayan Merkez, faizi yine yarım puan indirdi. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu (PPK), dün gerçekleştirdiği toplantıda, politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizini yüzde 8.75'ten 8.25'e çekti. Faiz koridorunun alt bandı olan Merkez Bankası borçlanma faiz oranını da yüzde 8'den 7.5'e düşürdü.

BÜYÜME ZORA GİRDİ

Merkez Bankası'nın alt bantta indirimin gerekçesine ilişkin olarak metinde tek bir cümleye bile yer vermediğine dikkat çeken analistler, "Alt bantta indirim yapılmasının ekonomiye bir katkısı yok. Merkez Bankası eğer üst bantta indirim yapsaydı, bunun kredi faizlerine hemen yansıması olurdu. Kredi faizlerindeki düşüş, yatırımın önünü açar. Bu da büyümeye önemli bir katkı sağlardı" değerlendirmesinde bulundu. Merkez Bankası'nın dünkü kararı sonrasında yüzde 4'lük yıl sonu büyüme hedefinin de tehlikeye girdiği yorumu yapıldı.

TEK CÜMLE DEĞİŞTİ

Açıklama metninde, hazirandaki toplantıya göre sadece 'bir' cümlenin değişmesi de dikkat çekti. Haziranda enflasyonda kayda değer bir düşüş gözleneceği belirtilirken, dün, "Enflasyonun düşüş hızını sınırlayan temel faktör gıda fiyatlarındaki yüksek seyir olmuştur" denildi.

KARARA SADECE ONATÇA SEVİNDİ
Merkez Bankası'nın faiz indiriminde yine cesur davranmaması sanayicilerin tepkisini çekerken, karar sadece TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça'yı sevindirdi. Geçen hafta sonunda Merkez Bankası'ndan faiz indirimi beklemediğini, indirim olması durumunda da bunun çok sınırlı olmasını istediğini açıklayan Onatça, dünkü karar sonrasında, "Merkez beklediğimiz gibi küçük bir indirim yaptı" dedi.

ASKON: CESARETSİZCE
Merkez Bankası'nın faiz kararını, 'cesaretsizce ve yetersiz' olarak değerlendiren Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Mustafa Koca, "Biz reel sektör mensupları olarak hiç şüphesiz faizlerin en düşük seviyede olmasını talep ederiz. Hiç şüphesiz kendimizin üstlenmeyeceği finans maliyetini devletin üstlenmesi gibi bir talebimiz de yok. Merkez Bankası'nın daha cesur davranmasını beklerdik. Ülkemizin sadece enflasyon ve kur diye bir derdi yok. Ülkemizin gerçek anlamda büyüme diye de bir derdi var" dedi.

TÜRKİYE FAİZ LİĞİNDE 2. SIRADA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yine yarım puan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN