Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100 genç işadamına 10 milyon fon

Fikri olup, sermaye bulamayan genç girişimcilere her gün yeni bir fırsat kapısı açılıyor. Genç MÜSİAD Başkanı Akbal, "100 projeye 10 milyon TL'lik kaynak sağlayacağız" dedi

Giriş Tarihi: 19.7.2014
27 yaşında... Halen doktora yapıyor... Aileden inşaatçı... Başakşehir'e özel sermaye olarak ilk giren firmalardan Fuzul Yapı'nın yönetiminde... Aynı zamanda Fuzul Otomotiv'in de genel koordinatörü... Mezun olduktan sonra perakende sektöründe çalışmaya başlayan Faruk Akbal, tecrübe kazandıktan sonra aile şirketlerinde göreve başlamış bir isim. Genç yaştaki başarısı onu sivil toplum kuruluşunda da görev almaya itti. 19 yaşından beri Genç MÜSİAD'a üye olan Akbal başkanlık koltuğuna oturdu. Bu görevle genç girişimcilere danışmanlık ve yatırım desteği sağlıyor. Akbal'la bir araya geldik hem şirketini hem de dernekteki girişimlerini konuştuk.

Genç girişimciler için projelerinizden bahseder misiniz?
Dernek olarak "100 Fikir 100 Şirket 10 Milyon Destek" projesi başlattık. Hem 100 girişimciyi iş sahibi yapıyor, hem de "melek yatırımcılık" kavramına karşı yepyeni bir yatırım modeli olan girişimciyi koruyan kollayan "hami yatırımcılık" kavramıyla girişimciye destek sağlıyoruz.

İŞADAMI OKULU OLACAĞIZ
Hami yatırımcı ne demek?
Yatırımcılarla girişimcileri bir araya getiriyoruz. Belli bir noktaya gelen projelere hami yatırımcı havuzumuzdan destek veriyoruz. Hem danışmanlık hem de yatırımcı hizmeti veriyoruz. Anadolu'nun en uzak il ve ilçelerindeki girişimci adaylarını 100 bin TL başlangıç sermayesi ile buluşturarak şirketini kurmasına olanak sağlıyoruz.

Bugüne kadar kaç projeyi desteklediniz?
Hedefimiz 100 projeye yatırım yapmak. Her sektörden başvuruları kabul ediyoruz. Şu anda 14 tanesini aldık. 14 daha daha eğitimden getirip alacağız. Burası bir anlamda işadamı okulu olacak. Fonladığımız şirketler, yatırımcıların da deneyimiyle iş hayatına "Merhaba" diyecekler.

Dernekteki üyeleriniz Avrupa pazarlarına açılıyor mu?
Yurtdışında bugün itibarıyla Almanya, Avusturya, Fransa ve Hollanda olmak üzere 4 ülke 10 şubede varız. 6 ülkede 14 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz. Hedefimizde İsviçre ve Belçika var. Avrupa, Türkiye için çok ciddi fırsatlar yaratan bir pazar. Avrupa'nın geleceği de bizim Türk girişimcilere bağlı. Orada kendini çok iyi geliştirmiş bir genç neslimiz var. Oranın kültürüne, diline hakimler. Bu bizim için büyük bir avantaj. Onlar artık Türkiye'ye dönme hayali kurmuyor. Yatırım ve işbirliği yapma hayali kuruyor. Gelip burada ofis açıyorlar.

YABANCI YATIRIMCI İSTİKRARDAN ETKİLENİYOR
Yabancı yatırımcıların Türkiye ekonomisine bakış açıları nasıl?
Türkiye'deki ekonomik istikrardan çok etkileniyorlar. Türkiye'yi yakından takip ediyorlar. İlk çeyrek büyümesi bizim tahminlerimiz doğrultusunda gerçekleşti. Bundan sonra da aynı performans devam edecek.

AVRUPA'NIN BİZE İHTİYACI VAR
Yurtdışından ortaklık teklifi alıyor musunuz?
E
vet alıyoruz. Bizim gündemimizde ciddi bir yaşlı nüfus sorunu var. Bu noktada bize çok ihtiyaçları var. Çünkü şirketleri devredecek yeni nesil yok. Bu nedenle şirketlerini satmak istiyorlar. Bu noktada Türkler en önemli seçenek oluyor.

'KÖRFEZ KOBİ'LERİNİN KOORDİNATÖRÜYÜZ'
Derneğe sadece Türkler mi üye oluyor?
Hedefimiz Türk girişimciler. Yabancılar da fahri üye olabiliyor.

Başka kıtalarla ilgili girişimleriniz var mı?
Sadece Avrupa odaklı değiliz. Son 3-4 yıldır yurtdışı teşkilatlanmamız büyük bir dinamizm kazandı. Yurtdışında çeşitli ağlarda aktif rol alıyoruz. İslam Ülkeleri Genç Girişimciler Ağı'na üyeyiz. Körfez ülkelerindeki 40 yaş altı büyük girişimcilerin bulunduğu bu büyük ağın Avrupa koordinatörüyüz. Bulunduğumuz coğrafyanın en güçlü örgütü olmayı hedefliyoruz. Üniversitelerden sık sık ziyaretçi alıyoruz. Türkiye programlarında mutlaka Genç MÜSİAD'ı ziyaret ediyorlar. Ortadoğu'da çok iyi bilinen bir derneğiz.

BUGATTİ'NİN YAN SANAYİCİSİ TÜRKİYE'YE YATIRIMA GELİYOR
Avrupa'dan Türkiye'deki üyelerinizle işbirliği yapanlar oldu mu?
Evet oldu. Örneğin Türkiye'de bir yabancı firma lüks araçlara yönelik egzost üretimiyle ilgili önemli bir yatırım yapacak. Bu firma Lamborgini, Bugatti gibi lüks segmentteki araçlara üretim yapıyor. Türk şirketle stratejik ortaklık yaptılar. Önümüzdeki yıl yatırım yapılacak. İlk etapta yıllık 60 milyon TL ciro hedefleniyor. Tesis İstanbul'da kurulacak. Daha da büyüyecek bir yatırım olacak.

Üyelerinize ne tür destekler veriyorsunuz?
Çok ciddi bir bilgi akışı sağlıyoruz. Ticari işbirliklerine imkân sağlıyoruz. Üyelerimiz birçok ortaklığa imza atıyorlar. Burada tanışıp ortaklık kuranlar oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 genç işadamına 10 milyon fon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN