İsrailliler rezervasyonları iptal ediyor

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıların ardından Türkiye'deki protestolar ve İsrail hükümetinin vatandaşlarının Müslüman ülkelere gitmemeleri yönündeki uyarıları ile Türkiye'de tatil yapmayı planlayan İsrailli turistlerden rezervasyon iptalleri gelmeye başladı.

Giriş Tarihi: 21.7.2014 16:01
İsrail pazarının yaklaşık yarısına sahip Kalanit Tours'un Genel Müdürü Serdar Ünsalan, Türkiye ile İsrail arasında yaşanan gerginliğin en fazla etkilediği sektörlerin başında turizm geldiğini söyledi.

İsrail'in Gazze'ye karadan saldırmasının ardından İsrail vatandaşlarının Müslüman ülkelere gitmekten çekindiğini ifade eden Ünsalan, "18 Temmuz Cuma gününden bu yana İsrail ile yaptığımız rezervasyonların yüzde 50'ye yakını iptal oldu" dedi.

Mavi Marmara olayının ardından gerileyen İsrail pazarının geçen yıl bu ülkenin özür dilemesiyle tekrar çıkış trendini yakaladığını dile getiren Ünsalan, şöyle devam etti:

"İsrail'den Türkiye'ye turistlerin yüzde 50'si bizim şirket aracılığıyla gelir. İsrail'den Türkiye'ye çok sayıda Arap misafirler geliyordu ve bu yıl şirket olarak 75-80 bin İsrailli turisti getirmeyi planlıyorduk. Son olayların ardından Cuma gününden bu beri rezervasyon iptalleri almaya başladık. Bu iptallerin düzelmesi 2-3 yılı alır."

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ da son olayların ardından İsrail pazarının tekrar gerileme trendine gireceğini düşündüğünü vurguladı. Kızıldağ, şöyle konuştu:

"Bu yılın başında 2014 yılının parlayan pazarlarının İran ve İsrail olacağını söylemiştim. İsrail halkı yaşanan olaylardan çabuk etkilenir ve temkinli davranır. Gazze operasyonunun ardından Müslüman ülkelere gitmek istemiyorlar fakat burada pazardan daha önemli bir şey var: Gazze'deki masum halkın ölmesi. İsrail'i yaptığı katliamdan dolayı şiddetle kınıyorum."


TÜROFED BAŞKANI AYIK

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık ise gerginlik tırmanırsa turizm sektörünün mutlaka etkileneceğini fakat bir şey söylemek için henüz çok erken olduğunu kaydetti.

Ayık, "One minute' ve Mavi Marmara olaylarından sonra İsrail'den gelen turist sayısı 600 binlerden sıfıra kadar inmişti. Geçen yıl pazar tekrar canlanmaya başladı, bu sene de ciddi bir artış trendi içerisindeydi. Şu anda bir şey söylemek için çok erken fakat İsrail'in yaptığı tasvip edilecek bir şey değil" diye konuştu.


TÜRK TURİZMİNDEKİ PAYI YÜZDE 0,32

Geçen yıl 39 milyon 226 bin 226 turistin ziyaret ettiği Türkiye'nin turizm pazarında İsrail'in payı yüzde 0,32 seviyesinde bulunuyor.

1990'lı yılların sonundan itibaren canlanmaya başlayan İsrail pazarından Türkiye'ye resmi verilere göre 2006 yılında 288 bin 398 kişi, 2007 yılında 400 bin 205 kişi, 2008 yılında 454 bin 765 kişi gelmişti.

İki ülke arasında yaşanan gerginlik nedeniyle 2009 yılında 252 bin 41 kişiye gerileyen turist sayısı, 2010 yılında 93 bin 265 kişi, 2011 yılında 81 bin 715 kişi, 2012 yılında 87 bin 951 kişiye gerilemişti.

Geçen yıl tekrar artış trendine giren pazar, 2013 yılını 129 bin 414 turist ile kapatmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrailliler rezervasyonları iptal ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN