BES'ten erken çıkışlar sisteme zarar veriyor

Giriş Tarihi: 23.7.2014

ING Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı İhsan Çevik, BES'in daha çok katılımcının sisteme girmesiyle büyüyeceğini söyledi. Yüzde 15 stopaj kesintisinin kalkmasıyla BES'ten erken çıkışların arttığını kaydeden Çevik, bunun önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

ING Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı İhsan Çevik, 2003'te hayata geçen Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) daha çok katılımcının sisteme girmesiyle büyüyecek bir model olduğunu söyledi. Faizlerin yıllık yüzde 8-9 olduğu bir ortamda yüzde 25'lik devlet katkısının yüksek bir oran olduğunu belirten Çevik, buna rağmen katılımcıların emekliliklerini beklemeden sistemden çıktığını ifade etti. "Anaparadan yüzde 15 stopaj kesintisinin kalkmasıyla beraber, sistemden çıkmak o kadar kolaylaştı ki insanlar birer birer çıkmaya başladı. Kurban parası için sistemden çıkan insanlar var, bu sistemin büyümesini engelliyor" diyen Çevik, sistemden çıkışlarda toplu para alınıyor olmasının sistemi negatif yönde etkilediğini vurguladı. Çevik açıklamasına şöyle devam etti: "Sisteme yeni giren insanlar küçük küçük para biriktirirken, sistemden çıkan insanlar 5-6 yılın veya 3 yılın toplu parasını alarak çıkıyor. Dolayısıyla BES'te beklenen büyüme çıkışlardan dolayı görülemiyor. Sektör olarak bireysel emeklilik satışlarını uzun vadeli emeklilik diye satmazsak, BES'in bir emeklilik sistemi olduğunu da yeteri kadar anlatmamış oluruz."

'HAYAT'A ÖNEM VERECEĞİZ'
Hayat sigortalarının sadece kredilere endeksli hale geldiğini belirten İhsan Çevik, bu durumun doğru bir uygulama olmadığını söyledi. BES'e ağırlık verirken hayat sigortasının göz ardı edildiğinin altını çizen Çevik, bu ürünün bir koruma ürünü olduğunu söyledi. Çevik, "ING olarak Türkiye'de çok büyük bir eksiği tamamladık. Biz hayat sigortası almak isteyen müşterimize 65 yaşına kadar yenileme garantisi veriyoruz" dedi. Hayat sigortasının daha çok anlatılması gerektiğini vurgulayan Çevik, önümüzdeki dönemde ING Emeklilik'in hayat branşına yoğunlaşacağını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BES'ten erken çıkışlar sisteme zarar veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN