Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Boykota çok üzüldük'

Giriş Tarihi: 24.7.2014

Türkiye'de Gazze katliamı karşısında başlatılan 'boykot' İsrail'den önce iş dünyasının çatısını rahatsız etti. TOBB, "Boykot girişimini üzüntüyle izledik" dedi. TESK'in boykot toplantısı 'fos' çıktı. 20 gündür sessiz kalan TÜSİAD ise sadece 'vicdan' diyebildi

Gazze katliamı karşısında üç günlük yas ilan eden Türkiye'de vatandaş tek yumruk olurken, iş dünyasının çatı örgütü TOBB İsrail mallarının derdine düştü. TOBB, boykot çağrılarına destek vermek yerine "Bu kampanyalara çok üzüldük" açıklaması yaptı. Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu, "Sosyal medya üzerinden listeler düzenleyerek boykot girişimlerinde bulunulmasını Türk iş dünyası olarak üzülerek izledik" dedi. İnsanların tepki gösterme hakkını da ciddiye almayan Hisarcıklıoğlu'nun şu sözleri de dikkat çekti: "Ülkemizde üretim yapan, istihdam sağlayan, vergi veren her şirket bizim değerimizdir. Şirketler hakkındaki bu tür dedikodular ve yanlış bilgilerle kendi ayağımıza kurşun sıkmayalım. Unutmayalım ki, geçmişte de kamuoyu hassasiyetini istismar ederek yapılan boykotların bir sonuca ulaşmadığını gördük."

TESK FARE DOĞURDU

Hafta başında büyük gürültü koparıp "İsrail'e karşı acil toplantı yapıyoruz" diyen TESK'in zirvesi ise "Dağ fare doğurdu" deyimini hatırlattı. Toplantıyla ilgili dün bir açıklama yapan TESK Başkanı Bendevi Palandöken, üyesi olan kurumların tepkisini bile görmezden gelerek boykotun 'b'sini ağzına almadı. Palandöken, Avrupalı siyasiler gibi "Akan kan dursun" demekle yetindi.

KARNINDAN KONUŞTU
SABAH'ın "Bir tek onlar konuşmuyor" diyerek manşete taşıdığı TÜSİAD, katliamdan 17 gün sonra ortaya çıktı. Tepkisini kamuoyu ile paylaşmak yerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bilgi notu şeklinde ilettiklerini açıklayan TÜSİAD, direkt İsrail'i kınayamadı. Musul'dan Suriye'ye, Ukrayna'dan G20'ye kadar her konuda yorumda bulunan dernek, "İsrail'in yaptığı vicdanı hiçe sayıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Boykota çok üzüldük'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN