Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İnek dağa çıktı' lobisi

Kurban Bayramı gelmeden piyasada et spekülasyonu başladı. Fiyatı artırmak için eti depolayan büyük şirketler "Üretici hayvanı dağa çıkardı, et yok" bahanesiyle ithalat baskısı yaptı. Bosna-Hersek'le ithalatın önü açıldı. Üretici tedirgin

Giriş Tarihi: 24.7.2014
Ette Kurban Bayramı öncesinde yine aynı oyun sahnede. Piyasada eti stoklayan büyük işletmeler "Üretici hayvanı dağa çıkardı, et yetersiz" diye spekülasyon yapıp suçu üzerinden atıyor. Bu yolla et fiyatı yükseltilmeye çalışılınca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bosna-Hersek adımıyla ithalatın önünü açtı. Kendi etini bile Avusturya'dan aldığı söylenen Bosna-Hersek'ten et ithalatı soru işareti yarattı. Üreticiler, "2010'da da ithalat aynı şekilde başlatılmıştı. Bunun devamı gelmesin" uyarısında bulundu. Türkiye, Avrupa Birliği ile yapılan anlaşma gereği her yıl 20 bin ton et ithal etmek zorunda. Bakanlık da bu ithalatı Bosna-Hersek'e yardım amacıyla oradan yaptı.

YETERLİ ET VAR

Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) açıklamasına göre, sıfır gümrük vergisiyle yapılacak et ithalatı 15 bin ton olacak. Bu ithalatın sembolik rakamda olduğu, fiyatları etkilemeyeceği belirtiliyor. ESK'nın eti 12 TL'ye ithal edeceği söyleniyor. Bunu vatandaşa ne kadara satacakları da belirsiz. TÜİK'e göre de et üretiminde sıkıntı yok. İlk çeyrekte 184 bin tonluk üretimi yapıldı. 2013'te toplam üretim 1 milyon 100 bin ton, tüketim ise 998 bin ton olmuştu.

ÜRETİCİ BUNDAN ZARAR GÖRÜR
Et lobisinin harekete geçtiğini belirten Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (KETBİR) Başkanı Bülent Tunç, piyasayı manipüle etmek isteyenlerin önüne geçmek için bakanlığın ithalat yapmak zorunda kaldığını söyledi. Tunç, "2010'da da ithalat yapılmıştı. Ancak bunun en ufak bir yararı oldı. Bu kararın ardından yeni ithalat izinleri gelirse, 2010'da olduğu gibi üretici yine büyük zarar görecek. O dönemde ithalat lobisi kazanmıştı. Umarım devamı gelmez" dedi.

DEVAMI KESİNLİKLE YOK
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri söz konusu ithalatın mayısta yaşanan sel felaketi sonrasında Bosna- Hersek'e sosyal yardım amacıyla yapıldığını söyledi. Yetkililer, "Buradan 15 bin ton et ithal edilecek. Bu çok küçük bir rakam. Fiyatı ve sektörü etkilemez" dedi. İthalatın tek sefere mahsus olduğu belirtilirken, devamının kesinlikle bakanlığın gündeminde olmadığı ifade edildi.

YİNE SAHNEDELER
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, "Tıpkı ramazan öncesi olduğu gibi Kurban Bayramı öncesinde de et lobisi piyasaya çıktı. Bayrama yakın fiyatları yükseltmek istediler. Bunun üzerine bakanlık ithalat yaptı" dedi. Bu ithalatın fiyatları düşürmeyeceğini söyleyen Kopuz, sadece gereksiz yükselişin frenleneceğini kaydetti. AB ile yapılan anlaşma gereği yılda 20 bin ton et ithalatı yapılması gerektiğini de hatırlatan Kopuz, "Bakanlık sadece Bosna-Hersek'ten ithalat yolunu seçti. Böylece o ülkeye de destek verdi" diye konuştu.

ÜRETİMİMİZ YETERLİ
Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin ise 2-3 yıldır hem hayvan varlığı hem de üretim açısından güzel gelişmeler yaşandığı, ülkenin üretimiyle kendine yeter hale geldiğini söyledi. Yetkin, "Ancak bu durum üretmeden kazanan ithalat lobisini rahatsız ediyor. Özellikle lobi son dönemde 'Kurban Bayramı öncesi üretici hayvanını sakladı. Piyasada et kalmadı' gibi söylentilerle fiyatların yükseltilmesini istedi. İthalatın da yolunu açtırmaya çalıştı" dedi. Bakanlığın buna direndiğini anlatan Yetkin, "Bosna'dan ithal edilen et yüksek bir miktarda değil. Sadece ithalat silahıyla gözdağı verildi. Önemli olan bunun devamının olmaması, lobinin kazanmaması" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İnek dağa çıktı' lobisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN