Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başçı konuştu faiz düştü

Giriş Tarihi: 25.7.2014

Bu kez enflasyon tahminini değiştirmeyen Merkez Bankası'nın Başkanı Başçı, "Ortodoks ve Katolik değiliz. Esnek politikamız var" dedi. 2 ve 10 yıllık bono faizi düştü

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın yılın üçüncü enflasyon raporunda yılsonu enflasyon tahminlerini değiştirmemesi ve faiz indirimlerine devam edilebileceği mesajı vermesi üzerine 10 yıllık bono faizi 2013 Ekim sonundan bu yana en düşük seviyeye indi. Açıklamalar öncesinde yüzde 8.21 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvil faizi ise 8.14'e geriledi. 10 yıllık bono faizi de yüzde 8.82'den 8.69'a kadar geriledi. Başçı, enflasyonun 2014 yılı sonunda orta noktası yüzde 7.6 olmak üzere yüzde 6.7 ile yüzde 8.5 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirtti. Başçı, 2015 yılında enflasyonun, orta noktası yüzde 5 olmak üzere yüzde 3.3 ile 6.7 aralığında gerçekleşeceğini öngördüklerini söyledi. MB Başkanı, orta vadede yüzde 5 hedefinin belirgin üzerinde kalacağını söyledi. Başçı para politikasını anlatırken, "Ortodoks değiliz ama Katolik de değiliz. Esnek bir politikamız var" dedi.

SÜTTEN AĞZI YANAN

Faiz koridorunun üst bandı olan yüzde 12'nin neden indirilmediğine ilişkin soruyu yanıtlayan Başçı, "Bu sorunun cevabı: Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer. Bu yüzden indirmedik. Bu oran bankanın bundan sonraki olası şoklara karşı tedbirli ve hazır olduğunu gösteriyor. Faiz koridorunun üst bandı, banka kredilerini etkileyen bir parametre. Daha önce üst bant indirimleri, kredi büyüme hızlarını yukarı çekti" dedi. Başçı, manşet enflasyonu seneye yüzde 5'e indireceklerini de söyledi.

EUROYA KIRMIZI IŞIK
Merkez Bankası, bankaların yatırdığı zorunlu karşılıklarda artık dolardan başka bir para birimi kabul etmeyecek. Zorunlu karşılıklarla ilgili en son değişiklik Ağustos 2012'de olmuştu. Uygulama 15 Ağustos'ta başlayacak. Banka, günlük döviz satım ihale tutarını da 20'den 10 milyon dolara indirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başçı konuştu faiz düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN