Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hastane malı çetesi

Giriş Tarihi: 1.8.2014

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, 'Hastane Malıdır, Satılamaz' ibareli ilaçların hastane dışında piyasada bulunduğunu hatta Nahçıvan'a ihraç edildiğini tespit etti. Geniş çaplı soruşturma başladı

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı, gelen şikâyetler ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün usülsüzlük tespitiyle harekete geçti. İlaç firmalarının özel hastaneler için ürettiği 'Hastane Malıdır, Satılamaz' ibareli ilaçların hastane dışında piyasada bulunduğu belirlendi. Kurum, ürünlerin Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne ihraç edildiğini tespit etti. Yetkililer, 1 Mart'ta kendilerine İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü aracılığıyla şikâyet dilekçesinin ulaştığını, böylece Nahçıvan eczanelerinde Türkiye'den giden "Hastane Malıdır" ibareli ürünlerin satışının yapıldığını öğrendiklerini ve denetimi sıklaştırdıklarını söyledi. Gelen şikâyetler arasında 'Hastane Malıdır Satılamaz' ibaresi bulunan serumların piyasada satışının yapıldığı da vardı. Bunun üzerine ecza depolarında inceleme başlatan kurum, bütün ilaç üreticilerine, ecza depolarına, eczacı birlik ve derneklerine uyarıda bulundu. Uyarı metninde, söz konusu ibareli ürünlerin amaç dışı kullanımı halinde, ilgili mevzuat doğrultusunda işlem yapılacağı vurgulandı. Daha önce SGK ürünlerini el altından satan eczane ve depoların bulunduğu biliniyor. Ancak ilaç satış ve dağıtımını kontrol altına alan Karekod sistemi sonrası bunun mümkün olmadığını dile getiren Kamu İlaç Tedarikçileri Derneği Başkan Yardımcısı Ekrem Erzincanlı, böyle bir durumun söz konusu ilaçların, hastaneden çalınıp piyasada satılmasıyla ortaya çıkabileceğini söyledi.

KUTULAR KARIŞMIŞ OLABİLİR
Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, "Karekod sistemi ile tüm ilaçlar kayıt altına alınıyor. İlaçların kontrolsüz olarak eczaneye girmesi mümkün değil. Ecza depolarında firmalardan gelen ilaçların sevkıyatı sırasında 'Hastane Malıdır, Satılamaz' ibareli ürünler karışıp eczanelere gönderilmiş olabilir" dedi.

HASTALAR PİYASAYA VERİYOR
İstanbul Eczacı Odası Birliği Başkanı Semih Güngör, "Eskiden ihale depoları hastane malı ürünleri, el altından satıyordu ancak artık piyasadaki ilaçların yüzde 80'i eczaneler üzerinden veriliyor. İlaçların piyasada bulunmasının nedeni hastanede tedavi görüp taburcu olan hastaların ilaçları yardım amaçlı eczanelere vermesi olabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastane malı çetesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN