İhracata 'Irak' freni

Giriş Tarihi: 2.8.2014
Başta Irak olmak üzere Türkiye'nin yakın coğrafyasında yükselen tansiyon ve 3 günlük Ramazan Bayramı ihracat rakamlarının yerinde saymasına neden oldu. Avrupa Birliği ülkelerindeki çift haneli artışlara rağmen, Irak'daki düşüş ihracata yansıdı. Temmuz ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre binde 1 azalarak 12 milyar 538 milyon dolara indi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ocak-temmuz döneminde ihracat yüzde 5.7 artarak 92 milyar 711 milyon dolara, son 12 aylık ihracat ise yüzde 2.2 artarak 156 milyar 319 milyon dolara yükseldi.

6 ÜLKE NEGATİF ETKİLEDİ

Irak'a ihracat yüzde 46 azaldı. Geçen yılın temmuz ayında aylık ihracat sıralamasında ikinci olan Irak, bu yıl beşinci ülke konumuna geriledi. AB'ye ihracat yüzde 11, Kuzey Amerika'ya 12, Uzakdoğu'ya da 10 arttı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Bayramda işgünü farkı olmasaydı artış rakamı 12.4 puan, Irak'a ihracat ise geçen seneki seviyesinde devam etseydi artış rakamı ek 3.9 puan daha fazla olacaktı" dedi. Büyükekşi, jeopolitik riskler barındıran yakın coğrafyadaki 6 ülkenin ihracatı ilk 7 ayda negatif etkilediğini söyledi.

STOK BİTTİ SURİYE CANLANDI
Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı 30 ülke arasında en yüksek artış yüzde 65 ile Suriye'ye gerçekleşti. Bu ülkeye ihracat 60.8 milyondan 100.5 milyon dolara çıktı. TİM Başkanı Büyükekşi, "Suriye'nin stokları tükendi. En kolay ithalat yapabileceği ülke de Türkiye" dedi. Büyükekşi, Suriye'ye gönderilen malların 'tampon bölgede' aktarıldığını söyledi. Irak'taki ihracat düşüşünün de uzun sürmeyeceğini belirten Büyükekşi, "Suriye stokları tükenene kadar direndi sonra yine Türkiye ile ticarete başladı. Irak'ta da benzer bir durum olacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracata 'Irak' freni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN