Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İTO'dan Başbakan'a Köşk desteği

Giriş Tarihi: 2.8.2014
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kala Türkiye'nin en büyük işadamı örgütlerinden İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a destek açıklaması yaptı. Oda Başkanı İbrahim Çağlar, ekonomik istikrarın sürmesi için Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olarak görmek istediklerini söyledi. Erdoğan'ın iş dünyasına her zaman destek verdiğini belirten Çağlar, şöyle konuştu: "Türkiye'nin sorumluluğunu taşıyan, hisseden herkesin Başbakanımızın cumhurbaşkanlığı adaylığını desteklemesi gerektiğine inanıyorum. Erdoğan, her süreçte iş dünyasının yanında oldu, sıkıntılarını paylaştı, çözüm için elini taşın altına koymayı bildi. Ülkemizin önünü açmış, iş dünyasına uluslararası özgüven kazandırmış bir başbakanın cumhurbaşkanı olarak daha da büyük katkıları olacağından eminim. İş dünyasının önemli kesimi de böyle düşünüyor."

AKTİF BAŞKAN OLMALI

Halkın seçeceği cumhurbaşkanının aktif olması gerektiğini vurgulayan Çağlar, "İş dünyası ile de sıkı bir işbirliğinin olması gerekiyor. Başbakanımız, bu 13 yılda iş dünyasının yurtdışı projelerine çok yardımcı oldu. Cumhurbaşkanı seçildiğinde de bunun artarak devam edeceğine inanoyoruz" dedi. İstikrar, itibar ve ekonomik kalkınma için Başbakan Erdoğan'ın seçilmesini arzu ettiklerini belirten Çağlar, şunları anlattı: "Bu sadece benim düşüncelerim değil. İTO'da işadamlarıyla bir araya geldiğimizde hepsi de benimle aynı fikirde olduğunu beyan etti. Üyelerimiz, istikrarın devamının AK Parti adayıyla sağlanacağına inanıyor. Geçmişte hükümet ile cumhurbaşkanı uyumu olmadığı için ekonomik kriz yaşadığımız dönemler dahi oldu. Dolayısıyla iş dünyası için uyum içinde çalışılması çok önemli. Bu da AK Parti'nin adayının kazanmasıyla olacaktır."

TÜRKİYE'NİN LİDERLİK MİSYONU VAR
İsrail'in Gazze katliamına da tepki gösteren İTO Başkanı İbrahim Çağlar, "Filistin'deki olaylar hepimizi yaralıyor. Müslüman aleminin en özel ayı ramazanda yapılan saldırılar karşısında gözyaşlarımız sel oldu. İsrail'in uyguladığı bir nevi soykırımdır. Ateşkes ilan edip haince saldırılarına devam eden İsrail'e tüm dünyanın tepki göstermesi şart. Her şeyden önce tarihin Türkiye'ye yüklediği bir liderlik misyonu var. Biz yardım feryatlarına kayıtsız kalamayız, yardım elini kaçıramayız" dedi.

AB VE ABD DE TEPKİSİNİ KOYSUN
İsrail şiddetinin bitmesi için siyasi müdahalelerin olması gerektiğini belirten Çağlar, "Biliyorsunuz ticaretin ırkı yoktur. İsrail ile Türkiye arasında bugün 5 milyar doları aşan bir ticaret hacmi var. Bu akışın önüne geçmek imkânsız. Ama buna sessiz de kalamayız. Hükümetlerin yaşananlara politik kararlarla tepki göstermesi şart. Çözüm, boykottan ziyade politik hamlelerle gelebilir. Bu diyalog sürecine sadece Müslüman ülkeler değil Avrupa ve ABD'nin de desteği gerekir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İTO'dan Başbakan'a Köşk desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN