44 Rus turist için seferberlik

Rusya'nın turizm şirketi Labyrinth'in iflasının ardından mahsur kalan 44 Rus turist için Antalya Valiliği, Odeon ve Alba Tur seferber oldu

Giriş Tarihi: 5.8.2014
Ukrayna gerginliği nedeniyle ABD ve AB'nin ekonomik yaptırımlarına maruz kalan Rusya'dan arka arkaya iflas haberleri gelmeye başladı. Son bir ay içinde ülkenin önde gelen tur operatörlerinden St. Petersburg merkezli Neva'nın ardından Roza vetrov Mir ve Ekspo-tur iflas ettiğini açıkladı. Ülkedeki ekonomik sorunlardan etkilenen son tur firması da Labyrinth oldu. Şirket, döviz kurunun artmasından etkilenen alım gücünü, siyasi ve ekonomik durum nedeniyle duran rezervasyonlar ile yurtdışı yasaklarını iflasın nedenleri olarak sıraladı. Şirketin Orenburg Havayolları ile de sorunları olduğu biliniyor. Şirketin iflasının ardından dünya genelinde 25 bin Rus turistin dönüş ve konaklamada mağduriyet yaşadığı öğrenildi.

VALİLİK DEVREYE GİRDİ
İflasın ardından Türkiye'de Labyrinth'ın müşterisi 44 Rus turist Antalya Havalimanı dış hatlar terminalinde mahsur kaldı. Konuyla ilgili devreye giren Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel, "Arkadaşlarımız grubun bütün ihtiyaçlarıyla ilgilendi. Coral firması, otelde konaklama süresi dolanları dahi ağırlamaya devam etti. Odeon da anlaşmalı olduğu uçaklarla onları uçurdu" dedi.

ODEON 1.030 KİŞİYİ GÖNDERDİ
Vali Yardımcısı Yüksel, konuyla ilgili olarak Türkiye'de incoming yapan turizm firmalarının devreye girdiğini, mağduriyetin giderilmesi için tüm imkânlanı seferber ettiklerini söyledi. Yüksel, şunları anlattı: "Alba Tur küçük bir firma olmasına rağmen sorumluluğunda olan turistleri anlaşmalı olduğu başka bir firma ile uçurdu. Şu an önümüzde 1.000 kişilik bir grup var." Odeon Tur da Labyrinth müşterinin yüzde 75'ine kendilerinin incoming hizmeti verdiğini açıkladı. Toplam 3 bin 400 tur müşterisi olduğunu, bunların bin 30'unun ülkelerine gönderildiğini, kalanların da tatil süreleri dolduğunda aynı şekilde destek olunacağını açıkladı. Antalya'ya her yıl gelen 3 turistten birisini Ruslar oluşturuyor.

DOBROLET DURDU
Öte yandan, ABD ve AB'nin Ukrayna krizi sonrası başlattığı yaptırımların da etkisi ortaya çıkmaya başladı. Sberbank, Gazprombank ve VTB gibi finans kuruluşları dışında havayolu şirketlerine de yaptırım uygulanması sıkıntıyı büyütüyor. Listeye alınan Rus havayolu şirketi Dobrolet, dün seferlerini durdurmak zorunda kaldığını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
44 Rus turist için seferberlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN