Türkmenler'e Kızılay eli

Kızılay'ın yardım eli Telafer'e de uzandı. Kızılay Genel Başkanı Akar, "Telafer için 47'nin üzerinde TIR yardımı aldık. Bu sayı bölgede kurulacak çadır kentin ardından 176'ya çıkacak" dedi

Giriş Tarihi: 5.8.2014
"Filistinliler'in acılarına gösterilen tepki, Telafer'deki Türkmenler'e gösterilmiyor" iddialarına Kızılay'dan tokat gibi cevap geldi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) ardından Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar da Telafer'e yaptıkları yardım miktarını açıkladı. SABAH'a konuşan Akar, "Telafer için yaptığımız kampanyada bir miktar para toplandı. 47'nin üzerinde TIR yardımı aldık. Bu sayı, bölgede kurulacak çadır kentin ardından 176'ya çıkacak" dedi. Türkmenler'in yoğun olarak yaşadığı Telafer'e halkın daha fazla ilgi göstermesi gerektiğini anlatan Akar, şöyle konuştu: "Bizden başka kimseleri yok. Bizim TIR'larımız Telaferli göçmenlerin kamplarına girdiği zaman adeta bir güneş gibi doğuyor. Aynı beklenti Gazze'de de var."

SURİYE'YE DESTEK
Telafer'den Sincar'a kaçanların Kürt Bölgesi'nin koruması altında olduğunu söyleyen Akar, "Irak'ta IŞİD bizim yardım güzergâhımızda değil. Biz, Telafer Türkmenleri'nin sığındığı Sincar kentine yardımlarımızı ulaştırıyoruz" dedi. Suriye'ye yapılan yardımlarla ilgili de bilgi veren Akar, operasyonlarını Kızılay-Kızıl Hac prensiplerine göre sadece sınır üzerinde yaptıklarını kaydetti. Akar, "Suriye sınırındaki fırınların ürünleri 12 ayrı noktadan insanlara ulaştırılıyor. 750 bin ton un yardımı yaptık. Ayrıca ilaç ve giyecek yardımları da yapılıyor" dedi.

GÖSTERİLEN REAKSİYON BELLİ GRUPLARIN İŞİ
Kamplarda kalan mültecilere adaptasyon için eğitimler verildiğini, ancak sokaklarda kalan mültecilerle diyaloğa geçmenin zor olduğunu söyleyen Akar, Kızılay'ın bu insanlara sahip çıkacağını vurguladı. Suriyeli mültecilere karşı reaksiyon geliştirmek isteyen gruplar olduğunu belirten Akar, "Türkiye'de bu insanlara karşı bir reaksiyon yükseltilmek isteniyor. Ekmeğimizin yarısını bu insanlarla paylaşmamız lazım. Bu, geçici bir süreçtir. Hem dinimiz hem de milli geleneklerimize göre bu insanlara sahip çıkmalıyız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenler'e Kızılay eli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN