Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk ekonomisi rüştünü ispat etti

Giriş Tarihi: 6.8.2014

Görev süresi sona eren IMF Türkiye Masası Kıdemli Şefi Lewis, "Küresel krize rağmen Türkiye ekonomisi sağlamlık konusunda rüştünü ispat etti" dedi. Lewis, Türkiye'nin artık borç alan değil veren ülke olduğunu belirtti

4 yıl önce IMF Türkiye Masası Kıdemli Şefliği'ne atanan Mark Lewis'in görev süresi doldu. Yarın Türkiye'den ayrılacak olan Lewis, "Bu süre boyunca Türkiye'de çok olumlu gelişmelere tanık oldum. Küresel ekonomide yaşanan büyük kırılmalara rağmen Türkiye belli bir dayanıklılığa sahip olduğunu gösterdi. Yani rüştünü ispat etti. Ekonomi gayet iyi bir performans gösterdi. Genel olarak bu konudaki politikaları doğru buluyorum. Kamu finansmanı ve bankacılık sektörü gayet güçlü. Türkler yetenekli ve son derece çalışkan insanlar. Bu ülkenizin en güçlü yönü" dedi. Eylül 2010'da Türkiye Temsilciliği'ne atanan Lewis, yaşadığı deneyimi "heyecan verici" olarak nitelendirdi. Bu süreçte Türkiye ile IMF'nin herhangi bir program yürütmediğini hatırlatan Lewis, "Ancak 4'üncü madde çerçevesinde Türkiye'yle normal olarak tanımladığımız ilişkilerimiz oldu. Tıpkı Çin, Amerika ve Fransa ile yürüttüğümüz gibi. Araştırma ve eğitimde işbirliği yaptık. Ekonomi politikalarıyla ilgili çeşitli diyaloglarımız oldu" diye konuştu. Türkiye'nin küresel ölçekte ekonomi koordinasyonunda önemli bir rol oynadığını söyleyen Lewis, "Bunu G20 ve IMF içindeki rolünden de görmek mümkün" dedi.

FAİZ KONUSUNDA KONUŞMADI

Faizlerle ilgili soruya yanıt vermek istemeyen Lewis, şunları anlattı: "Enflasyonu önemli buluyorum. Biz daha düşük olmasını arzu ederiz. Çünkü bu uzun vadede Türkiye'nin yararına olur. Ancak bugünkü seviyeler, geçmiştekinden çok daha iyi."

EKONOMİ ÇOK SAĞLAM

Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyadaki risklere de dikkat çeken Lewis, bu noktada Avrupa'ya yapılan ihracattaki artışın önemine dikkat çekti. Lewis, "Türkiye ekonomisi gerçekten çok sağlam. Bunun en önemli göstergelerinden biri küresel ve bölgesel ölçekteki gelişmelere esneklik göstermesi" değerlendirmesini yaptı.

AĞRI DAĞI 'NA TIRMANDIM
Eşi de Türk olan 2 çocuk babası Lewis, görev süresi boyunca Türkiye'nin birçok bölgesini gezme şansı bulduğunu söyledi. "İnsanlar çok nazik, yemekleriniz de harika" diyen Lewis, Türkiye'de vakit geçirmekten büyük keyif aldığını söyledi. Lewis, Ağrı Dağı'nın zirvesine de tırmanmış.

TÜRKİYE VEREN EL OLDU
Lewıs, Türkiye'nin geçen yıl IMF'ye olan borcunun son taksidini ödeyip 54 yıllık kamburdan kurtulmasıyla ilgili, "Kredi vermek faaliyetlerimizden sadece biri. 188 üyemiz var. Bunlarla çeşitli seviyelerde görüşmelerimiz devam ediyor. Borç sadece bunun bir kısmı. Türkiye, IMF'nin maddi desteğe ihtiyaç duyması durumunda buna destek verebileceğini bildiren 40 ülkeden biri oldu. Yani bir anlamda veren el oldu. Şu anda ihtiyacımız olmadığı için talep etmedik" dedi.

İSTİKRAR İÇİN TASARRUF ARTMALI
1- Tasarrufların artması gerekiyor. Türkiye büyümek istiyorsa yatırım yapmalı. Bunun için de tasarrufa ihtiyacı var. Yatırımı dış kaynakla yapmak cari açığı artırarak büyüme üzerinde baskı oluşturuyor. İstikrar için tasarruflar artmalı. 2- Enflasyonun düşmesi gerek. Bu sayede rekabet gücünüz artar. 3- Reform yapmanız şart. Ekonominin rekabet edebilir hale gelmesi için reform şart.

YERİNE HİNTLİ GELİYOR
1962 İsviçre Zürih doğumlu Mark Lewis, 17 yıldır IMF bünyesinde çalışıyor. Lewis, IMF'deki kariyeri boyunca, çok sayıda ülke ve ekonomik politikaları ile ilgili kapsamlı bir tecrübeye sahip. Yarın Washington'a dönecek olan Lewis, "Muhtemelen Avrupa ülkelerinden birinde görev yapacağım ama şimdilik hangi ülke olacağını bilmiyorum" dedi. Lewis'in yerine ise Hint asıllı Srikant Seshadari geçecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk ekonomisi rüştünü ispat etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN