Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batan bankaya kıyak yaptı

Mevduat kaçışını durdurmak için iştirak satan, Katar'la ortaklık hayali suya düşen Bank Asya'nın borsadaki erimesini Ali Babacan durdurdu. "Ziraat Bank Asya'yı alacak" diyen bakan, 3 saatte cemaatin bankasına 100 milyon kazandırdı

Giriş Tarihi: 7.8.2014
17 Aralık'ta siyaset dizayn operasyonuyla hükümeti devirmeye çalışan cemaatin bankasının imdadına, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yetişti. Babacan'ın bir TV kanalındaki "Ziraat Bankası Bank Asya'yı satın almak için görüşmelere başladı" sözleri, bu yılın ilk çeyreğinde 4.5 milyar liralık mevduat çıkışı yaşayan, üç iştirakini satmak zorunda kalan ve Qatar Islamic Bank ile ortaklık hayali suya düşünce hisseleri eriyen Asya Katılım Bankası'nı (Bank Asya) adeta ipten aldı. Babacan'ın açıklamalarıyla bankanın hisseleri tavan yaparak yüzde 8.26 değer kazandı. Yani Babacan tek seansta bankaya 100 milyon TL kazandırdı.

KASAYA 100 MİLYON KOYDU

Dün Ukrayna-Rusya arasındaki gerginlik nedeniyle piyasalarda yaşanan büyük düşüşe rağmen Bank Asya hisseleri yükseldi. İlk seansı salı gününe göre yüzde 1'e yakın düşüşle 1.20 TL'den kapatan Bank Asya, Babacan'ın açıklamalarıyla borsada uçuşa geçti. İlk seans kapanışına göre yüzde 9.2 yükselen hisseler tavan fiyat olan 1.31 TL'ye çıktı. Günü de yüzde 8.26'lık yükselişle kapattı. Böylece, üç ayda 40 milyon TL kâr eden bankanın değeri Babacan sayesinde 3 saatte 100 milyon TL arttı.

BABACAN'A YALANLAMA

Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut ise Babacan'ın açıklamasını yalanladı. Bulut yaptığı açıklamada, "Sayın Başbakan'ın bilgisi dahilinde Bank Asya'nın devlet tarafından alınmasıyla ilgili bir tasarruf veya girişim yoktur" dedi. Bulut, "SPK'yı göreve çağırıyorum. Bank Asya hisselerini kimler aldı?" sorusunu yöneltti.

TARAFLAR BİLE KONUŞMADAN...
2002 seçimlerinin ardından geçen 12 yıllık süreçte ekonominin dümeninde bulunan Babacan'ın, Ziraat Bankası ve Bank Asya'nın Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na bu yönde bir açıklaması yokken, bir televizyon programında konuyu dile getirmesi manidar bulundu. Piyasaların işleyişini hükümetteki tüm bakanlardan daha iyi bilen Babacan'ın taraflardan önce açıklama yapması Sermaye Piyasası Kanunu'na göre suç teşkil ediyor. Üç dönem kuralı nedeniyle 2015'teki seçimlerde aday olamayacak olan Babacan'ın cemaatin bankasını kurtarma operasyonu siyasi ikbal kaygılarına bağlandı.

KAÇIŞ DEVAM EDİYOR
BANK Asya, 17 Aralık darbe girişiminin ardından gerek mudiler gerekse yatırımcılar tarafından adeta terk edilmişti. Bu yılın ilk çeyreğinde 4.5 milyar liralık mevduatı çıkışı olan banka, bu segmentte ve aktif büyüklüğünde liderliği kaptırdı. Sermaye yeterlilik rasyosunu tutturabilmek için A-101 dahil üç iştirakini satan banka, istediği sonucu alamayınca panik havasını önlemek için 24 Mart'ta Qatar Islamic Bank ile ortaklık görüşmelerine başladığını açıkladı. Bu haberle hisse üç günde yüzde 53 yükselirken, Katarlı banka temmuz ayının ilk haftasında görüşmelerden çekildi. 6 Haziran'da 1.73 TL olan hisse fiyatı, 5 Ağustos itibarıyla 1.21 liraya inerken, bu süreçte yaşanan düşüş yüzde 30 oldu.

3 HAZİRAN 'DA YALANLANDI
Bankacılık çevreleri katılım bankası kurmak isteyen Ziraat Bankası'nın 2.5 ay önce Bank Asya ile ilgilendiğine dair duyumlar aldıklarını ancak masaya oturmadığını belirtiyor. Bu nedenle de Ali Babacan'ın açıklamalarının bankanın hisselerinin düştüğü döneme denk getirilmesinin soru işaretleri yarattığı söyleniyor. 3 Haziran'da Ziraat Bankası'nın ortaklık görüşmeleri yaptığına dair haberleri Bank Asya yalanlamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batan bankaya kıyak yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN