Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez'in faiz tavrını tasvip etmiyorum

Giriş Tarihi: 8.8.2014
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB'da düzenlenen "7. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası"nda Merkez Bankası'na yüklendi. Erdoğan, Merkez Bankası'nın faizle ilgili tavrını tasvip etmediğini belirterek, "Faizin daha da inmesi lazım. Türkiye'de yatırımların devamı için bu gereklidir. Bizim yatırımlardan başka çıkışımız yok" dedi. İşsizliğin yatırımlar devam ettiği için yüzde 9'a indiğini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "Yatırımlar dursaydı, işsizlik İspanya ya da Batı ülkeleri gibi korkarım ki yüzde 20'lerin üzerinde olurdu. Yatırım durduğu anda biteriz." "Faiz, enflasyonun en önemli nedenidir" diyen Erdoğan, diğer nedenlerin hepsinin tali olduğunu söyledi. Hafta sonu yapılacak seçimler öncesinde ekonomide hiçbir sıkıntı olmadığını vurgulayan Erdoğan, şunları belirtti: "Yeni başbakanın kim olacağı henüz belli değil. Buna rağmen ekonomide bir sıkıntı yok. Çünkü piyasalar bize, politikalarımıza, güçlü ekonomiye güveniyor. Cumhurbaşkanı seçilirsek ekonomi de yakın takibimizde olacak."

2023'E HAZIRLANACAĞIZ

Allah ömür verdiği sürece, Türkiye'nin ve sofradaki ekmeğin büyümesinin önceliği olacağını anlatan Erdoğan, "Bu, benim ardımdan gelecek başbakanın ve ekibinin de meselesi olacak. Elele verip seçilmiş hükümetimizle ülkemizi 2023'e hazırlayacağız" diye konuştu. Milli geliri 2 trilyon dolara yükselteceklerini belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "Kişi başı milli geliri 3 bin 500 dolardan, 11 bin dolara çıkardık. Bunu da 25 bin dolara doğru yükselteceğiz. İhracat hedefimiz 500 milyar dolar. IMF'ye borcu sıfırladık. Merkez Bankası'nın kasasında biz geldiğimizde 27.5 milyar dolar vardı. Şu anda bu rakam 133 milyar dolara çıktı. Enflasyon yüzde 30'lardaydı. Şu anda yüzde 9.3'e düştü. Faiz yüzde 63'tü, şu anda yüzde 9.1."

VAZO BENZETMESİ
Muhalefeti eleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa'nın 104'üncü maddesine vurgu yaparak, şöyle konuştu: "Önce onu aç, bir oku. Orada cumhurbaşkanının ne işlerden sorumlu olduğunu görürsün. Kusura bakmasınlar, biz, cumhurbaşkanlığı makamına kalkıp da vitrine bir süs eşyası veya vazo yerleştirmiyoruz. Biz, ülkenin kalkınmasından bütünlüğüne kadar her işi yakın takibe alacağız."

LOBİ PUSUDA
12 yıl boyunca çok çalıştıklarını anlatan Erdoğan, "Türkiye'nin bu seviyelerden geri gitmesine razı olamayız. Bu seviyelerden faiz lobisi rahatsız. Ben 'faizin düşürülmesi gerekir' dedikçe, rahatsız oluyorlar. En çok vurgunu yapan da bunlar. Reel sektör onlar gibi para kazanamıyor. Unutmayın, içerde ve dışarıda pusuda bekleyenler var. Gezi olaylarının, 17-25 Aralık darbe girişimlerinin hedefi de ülkeyi geri götürmekti" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez'in faiz tavrını tasvip etmiyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN