Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rus sofrasını Türkler kuracak

ABD ve AB'den gıda ithalatını durduran Ruslar, meyve-sebze, beyaz et, yumurta ve sütü Türkiye'den almaya yeşil ışık yaktı. İhracatçılar, "Irak'taki kaybı telafi edebiliriz" diyor

Ukrayna politikası nedeniyle ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin ağır ekonomik yaptırımlarına maruz kalan Rusya, ithalat silahını kullandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla ABD, AB, Avustralya, Kanada ve Norveç menşeli gıda ürünlerinin ithalatı 1 yıl boyunca yasaklandı. Karar, Türkiye'yi en önemli seçenek haline getirdi. Rus yetkililer, Türkiye'den meyve- sebze ithalatını artıracağını açıkladı. Latin Amerika ile de görüşmeler yapıldığı belirtildi.

SÜT VE YUMURTADA BEKLENTİ ARTTI

Rusya 2013'te en fazla gıda ithalatını 2.7 milyar dolarla komşusu Belarus'tan yapmıştı. İkinci sırada ise 2.4 milyar dolarla Brezilya bulunuyordu. Onu 1.9 milyarla Ukrayna, 1.8 milyarla Almanya, 1.7 milyar dolarla da Türkiye takip etmişti. Ukrayna'dan yapılan 1.9 milyar dolarlık ithalatın Türkiye'ye kayabileceği konuşuluyor. Rusya'nın talebi ihracatçılar ve bakanlığı harekete geçirdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile Ekonomi Bakanlıkları Rusya'nın talebini masaya yatırdı. Türkiye, "süt ve süt ürünleri" ile "hayvansal ürünler" ihracatının başlaması üzerinde duruyor. Anlaşma sağlanırsa, Rusya'ya süt ve yumurta ihracatı da yapılmış olacak.

HEDEF 8 MİLYON TONLUK SATIŞ

2014'ün ilk çeyreğinde en fazla meyve-sebze ihracatını Rusya'ya gerçekleştiğimizi belirten Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, "Bu pazara yaklaşık 5 milyon ton civarında meyve-sebze ihraç ettik. Son gelişmeyle bunun 8 milyonu bulacağını düşünüyorum" dedi. İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Latif Ünal, konuya temkinli yaklaşmak gerektiğini söyleyerek, "Bu kararın altyapısını iyice incelemek gerekir. Heyecana kapılıp bir anda bayram havası estirmeyelim" diye konuştu.

SİYASİ BİR ADIM ATILDI
AB ülkelerinden yılda 12 milyar euroluk gıda ithalatı yapan Rusya'nın bu karararı Batı'da sert bir yankı buldu. Putin'in hamlesini "siyasi güdüyle atılmış bir adım" olarak yorumlayan AB Komisyonu, kararın üzüntüyle karşılandığını açıkladı. Söz konusu gelişmenin ardından Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, Batı'ya yönelik yeni yaptırımlar üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Medvedev, ABD ve AB uçaklarının transit Asya-Pasifik uçuşlarının yasaklanabileceğini bildirdi. Söz konusu açıklamadan sonra havayolu şirketlerinin borsadaki hisselerinde ciddi kayıplar yaşandı.

"IRAK'TAKİ KAYBI TELAFİ EDEBİLİRİZ"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, bu gelişmenin ihracat hacmini önemli oranda artıracağını söyledi. Büyükekşi, "Rusya ile ticari ilişkilerimiz son dönemde artıyor. Ülkeye yılda 900 milyon dolar civarında yaş meyve-sebze ihraç ediyoruz. Et ve süt ürünleriyle beyaz et ihracatından Rusya Tarım Bakanlığı'nın kısıtlamaları nedeniyle sıkıntılar yaşıyorduk. Fakat bundan sonra daha ılımlı bir politika izleneceğini düşünüyorum. Irak'ta yaşanan yüzde 46'lık ihracat kaybını bir miktar sübvanse edebiliriz" dedi. Beyaz Et Sanayi ve Damızlıkçıları Birliği Başkanı Said Koca ise son gelişmenin sektörde büyük heyecan yarattığını söyledi. İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, "Ruslar balık ithalatını ağırlıklı olarak Yunanistan'dan yapıyordu. Bu durumda Yunan balıkçıları geri planda kalacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus sofrasını Türkler kuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN