Sanayide çarklar dönüyor

Giriş Tarihi: 8.8.2014 10:25

Büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi Haziran ayında arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Haziran'da bir önceki aya göre yüzde 0.1 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.4 oranında artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2014 Sanayi Üretim Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0.1 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5.8 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0.8 arttı; elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1.6 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.4 oranında artış gösterdi. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2.3 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1.5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2.6 arttı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayide çarklar dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN