Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'ın zaferini taçlandıracak projeler

Giriş Tarihi: 11.8.2014 09:25 Güncelleme Tarihi: 11.8.2014 10:03

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Çankaya macerasında da öncelik ekonomiye verilecek. Yeni mega projelerin altında yine Erdoğan'ın imzası olacak.

Türkiye gündemini uzun zamandır meşgul eden Cumhurbaşkanlığı seçimi Recep Tayyip Erdoğan'ın zaferiyle sonuçlandı. 12 yıllık başbakanlığı döneminde Türkiye ekonomisine kazandırdığı projelerle halkın desteğini kazanan Erdoğan, önümüzdeki 5 yıl görevde kalacağı cumhurbaşkanlığı döneminde de yine ekonomiyle gündemde olacak. İstanbul-İzmir Otoyolu, 3. Köprü. 3. Havalimanı, Yüksek Hızlı Tren, Kanalistanbul Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündemindeki öncelikli projeler arasında yer alıyor.

IMF'YE BORÇLAR SIFIRLANDI


Erdoğan'ın başbakanlığındaki 11 yıllık süreçte IMF'ye olan borçların silinmesi, TL'den 6 sıfırın atılması, büyümede dünya ikinciliğinin yakalanması, enflasyon rakamı ve işsizliğin tek haneli rakamlara gerilemesi, ihracatın 3.2 katına çıkarılması, internet abone sayısının 26 kat artırılması, 72 ile doğalgazın götürülmesi gibi pek çok önemli gelişme yaşandı.

ULAŞIMDA DEVRİM YAŞANDI


Bu dönemde 16 bin 500 kilometre bölünmüş yol yapılarak, uzunluk 22,6 bin kilometreye çıkarıldı. 26 olan havalimanı sayısı 52'ye yükseldi. Uçakla seyahat eden yolcu sayısı 2002'de 36 milyon iken, bu rakam 2013 sonu itibarıyla 150 milyonu aştı. Asya ile Avrupa kıtaları arasında denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak Marmaray bu dönemde açıldı.

İŞTE O PROJELER:

İSTANBUL-İZMİR 3.5 SAATE İNİYOR


İSTANBUL-İzmir arasını 3.5 saate indirecek Gebze - Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün denizdeki ayakları tamamlandı. Körfez geçişini 70 dakikadan 6 dakikaya indirecek köprü 3 kilometre uzunluğuyla dünyanın en büyük dördüncü köprüsü olacak. Otoyol tamamlandığında mesafe 140 kilometre kısalacak. Böylece 870 milyon TL tasarruf sağlanacak.

ARABALAR İÇİN DE TÜNEL YAPILIYOR


ASYA ile Avrupa kıtalarını ilk kez deniz tabanının altından karayolu tüneliyle bağlayacak İstanbul Boğazı Karayolu Tüneli (Avrasya Tüneli) iki katlı olarak inşa ediliyor. Yalnızca hafif araçların geçişi için tasarlanan tünelle Kazlıçeşme - Göztepe arası sadece 15 dakikaya inecek.

HAVALİMANININ EŞİ BENZERİ YOK


2017'de hizmete girecek üçüncü havalimanı yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olması bekleniyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından olacak projenin, 120 bin kişiye de iş kapısı olması bekleniyor.

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ MAYISTA HAZIR


Transit trafik yükünü azaltacak aynı zamanda üzerindeki raylı sistemle Asya ve Avrupa'yı hızlı trenle birbirine bağlayacak olan 3. Köprü (Yavuz Sultan Selim), Metrosu ve Marmaray'la da entegre olacak. 56 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş köprüsü olacak. Yavuz Sultan Selim Mayıs 2015'te tamamlanacak.

YHT HATLARI TÜRKİYE'Yİ SARACAK


Demiryolu atılımına hız kesmeden devam
Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projeleriyle kentler arasında günü birlik seyahat yapılabilecek. Bu kapsamda Ankara-Sivas arasındaki 405 kilometrelik mesafede demiryoluyla seyahat süresini 10 saatten 2 saate, İstanbul-Sivas arası seyahat süresini de 5 saate düşürecek. Bursa-Ankara ve Bursa-İstanbul arasındaki seyahati ise 2 saat 15 dakikaya düşürecek. Hızlı Tren projesi tamamlandığında, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Doğankent, Yavuhasan, Yıldızeli, Kalın bölgelerinde kurulacak 7 istasyondan trene binecek olan yolcular, Tokyo üzerinden Güney Kore ve Çin, Urumiçi, İslamabat, Bakü, Tiflis hattını geçerek, İtalya, Almanya, Fransa ve İspanya'ya kadar gidebilecek.

Kaynak: Akşam

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'ın zaferini taçlandıracak projeler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN