Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faizsiz finans Borsa İstanbul'da

Giriş Tarihi: 11.8.2014
Ekonomi yönetimi faizsiz finans stratejisini güncelledi. Buna göre faizsiz bankacılık konusunda lisanslama mekanizması kurulacak, yurt dışında ihraç edilen kira sertifikalarının Borsa İstanbul nezdinde kote edilebilmesi için çalışma başlatılacak.

ÖZEL FON HAVUZU
Faizsiz finansa ilişkin Türkçe literatür ve ders kitabı eksikliği giderilecek. Katılım bankaları tarafından müşterilere katılım hesaplarının getiri oranından daha fazla getiri sağlayabilecek özel fon havuzları kurulacak. Türkiye Bankalar Birliği ile BDDK tarafından hazırlanan "Katılım Bankacılığı" raporunda, Hazine'nin kira sertifikası ihraçlarını artırması öngörüldü. Kira sertifikası ihracında kamuya sağlanan kolaylıkların özel sektöre de sağlanması, kaynak toplama yöntemlerine yönelik vergisel dezavantajların da giderilmesi istendi. Kira sertifikaları için organize ikinci el piyasalar oluşturulması gerektiği belirtilerek, katılım sigortacılığında da Türkiye standartları oluşturulması çağrısı yapıldı. Raporda katılım bankalarının kira sertifikası ihracını artırması için elindeki gayrimenkul stokunu artırması gerektiği de vurgulandı.

SERTİFİKA ALIMI ÖZENDİRİLSİN

Raporda ifadeler şu şekilde yer aldı: Kamu kurum ve kuruluşlarının kira sertifikası satın almaları özendirilmeli. Faizsiz finansın geliştiği ülkelerde sukuk piyasası belirli hacme ulaşıncaya kadar özel sektörün ihraç ettiği sukuklar kamu kurumlarınca satın alınıyor. TMSF, BİST, TPAO, THY gibi kurumlar kira sertifikasına yatırım yapabilir. Kira sertifikası ihracına yönelik mevzuatta kamu için sağlanan kolaylıklar özel sektör içinde sağlanmalı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faizsiz finans Borsa İstanbul'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN