Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gel kongreye katıl bari!

Giriş Tarihi: 16.8.2014

Not verirken politik davranışlarına alışkın olduğumuz reyting şirketleri, haddini aştı. Seçim öncesinde 'not düşebilir' algısı yaratarak piyasayı bozan Moody's dün de 'AK Parti'nin nasıl şekillenmesi' gerektiğine karıştı

Türkiye'nin notunu haksız yere düşük tutarak, yıllarca yüksek faiz ödeten, yatırım ve istihdamı vuran, oligopol bir yapının oluştuğu kredi derecelendirme kuruluşları artık işi gücü bırakıp siyasete soyundu. Verdikleri notlar, yanlılık ve politik kararlar nedeniyle tartışmaların odağındaki reyting şirketleri, Türkiye üzerinde yeni vesayetler kurmaya çalıştıklarını yaptıkları son açıklamalarla iyice belli etti. İlk kez halkın yüzde 52 oyla seçtiği cumhurbaşkanlığı seçimlerinin üzerinden 12 saat geçmeden Fitch, devreye girerek piyasadaki pozitif havayı tersine çevirmeye çalıştı.

AK PARTİ'NİN DERDİNE DÜŞTÜ
Dün de cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bir hafta önce piyasada 8 Ağustos toplantısını hafızada tutan, 'not düşebilir' algısı yaratarak dolar ve faizi yükseltip, borsayı düşüren Moody's sahneye çıktı. Hiçbir ekonomik gerekçeye dayanmayan reyting şirketi, 27 Ağustos'taki kongreyi ima ederek "AK Parti'nin nasıl şekillenmesi!" gerektiğine ilişkin yorumlarıyla haddini aştı.

CÜRETKâRLIĞA BAK
Açıklamada özetle güçlü seçim sonucunu bırakıp, "Bu yetmez, AK Parti içindeki yapılanmaya bakarız" diyen Moody's'in cüretkâr değerlendirmeleri, yeni bir vesayet alanı yaratmaya çalıştığını gün yüzüne çıkardı: "AK Parti şu anda halen Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül öncülüğünde daha fazla konsensus taraftarı bir kanat ile seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde daha otokratik bir kanat arasında bölünmüş durumda." Kredi derecelendirme kuruluşu, iktidar partisi içerisindeki dönüşümünün notu etkileyeceğini dahi ima etti. Gelecek yıl yapılacak olan genel seçim sonrası siyasi tablo netleşene kadar Türkiye'nin uluslararası piyasalardaki dalgalanmalar karşısında kırılgan olacağını öne süren reyting şirketi, 'yüksek faiz' politikasıyla reel sektörün tepkisini çeken Merkez Bankası'na da sahip çıktı.

SİYASETE DEĞİL EKONOMİYE BAKIN
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının son dönemdeki değerlendirmelerini SETA Ekonomi Direktörü Erdal Tanas Karagöl'e sorduk. Karagöl, "Bunlar siyasete değil ekonomiye baksın" dedi. Kredi derecelendirmede cari açık, istihdam, ekonomik istikrar gibi belirli kriterlere dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatan Karagöl, Moody's ve Fitch'in tüm bu kriterleri unutup sanki siyasi aktörmüş gibi yorum yaptığını kaydetti. Karagöl sözlerini şöyle sürdürdü: "Tüm göstergelerde iyileşme olmasına, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra siyasi istikrarın sağlanmasına rağmen sanki ortam bulanıkmış gibi bir tablo çizmeye çalışıyorlar. Bu tutum onların ne denli taraflı bir tavır içinde olduklarını gösteriyor. Bu tutumlarıyla saygınlıklarını ve ciddiyetlerini de kaybediyorlar."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gel kongreye katıl bari!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN