Memura ek iş imkânı

Giriş Tarihi: 16.8.2014

Milyonlarca gencin KPSS'de uğruna ter döktüğü memurlar için birçok ek iş fırsatı var. Bir memur yasalar çerçevesinde hizmet akdi yapmaksızın dizi oyuncusu da olabilir köşe yazarı da

Geçtiğimiz ay yapılan KPSS'ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) milyonlarca genç katıldı. Tüm eleştirilere rağmen, hâlâ en gözde meslek memurluk. Çünkü devlet garantisi milyonlarca insanı cezbediyor. Öte yandan Türkiye'deki 3 milyona yakın memurun birçok ek işte çalışması mümkün. 657 Sayılı Kanun'un 28'inci maddesi yapılacak ticari faaliyetlerin de sınırlarını belirliyor. Bu kanunda ayrıca "Devlet memurları, resmi sıfatlarının gerektirdiği itibar ve güvene layık olduklarını hizmet içindeki ve dışındaki davranışlarıyla göstermek zorundadırlar" diyerek memurların ödev ve sorumluklarına ölçü de koyuyor. Bu çerçevede bazı ek iş imkânlarını sıralayalım...

Memurlar dizi ve filmlerde rol alabilir mi?
Önce cevabı verelim; evet. Ama şartları var. Görevini küçük düşürücü davranış yasak. İkincisi bu işi mesai saatleri dışında yapmalı. Üçüncüsü işverenle sosyal güvenlik ilişkisi kurmamalı. Bu şartlar altında memurlar sahneye de çıkabilir, bir müzik şirketiyle CD de çıkarabilir.

Köşe yazarı olabilir mi?
Memurun bir yayın kuruluşunda 'hizmet akdine bağlı olarak' köşe yazarlığı yapması mümkün değil. Ancak, 657'nin 'basına bilgi veya demeç verme' başlıklı 15'inci maddesine aykırı olmamak şartıyla köşe yazarı olabilir, telif ücreti alabilirler.

Şirket ortağı olabilir mi?
Memurlar esnaflık ya da tüccarlık yapamıyor ancak anonim ve limited şirketlere hisse ortağı olabiliyor. Sadece şirketi temsil edemiyorlar.

Arabasını kiraya verebilir mi?
Devlet memurunun aracını kiraya vermesi, Türk Ticaret Kanunu'na göre, (tacir) veya (esnaf) sayılmayı gerektirecek bir ticari faaliyet sayılmıyor. Bu yüzden aracını bir şirkete kiraya verebiliyor.

Memurlar özel okullarda ders verebilir mi?
İlgili birimlerin izniyle haftada 10 saati geçmemek üzere ücretli ders vermeleri mümkün.

KİMYAGER VE KİMYA MÜHENDİSLERİ DİKKAT!
Kimyager ve kimya mühendisi unvanlı memurlar için özel durum söz konusu. Onların 6269 Sayılı Kanun çerçevesinde mesai saatleri dışında kendi adına ya da bir işverenle mesleğini serbest olarak icra edebilmesi mümkün.

DEVLET KAPISI SAĞLAM
Kamuda çalışan sayısı: 3 milyon 160 bin 624
Memur sayısı: 2 milyon 268 bin 839
Kamuda çalışan kadın oranı: % 36.93
Kamuda çalışan erkek oranı: % 63.07

DURUMUNUZ UYMALI
6 ay önce doğum yaptım. Bebek 2 aylıkken işe başladım. İşten çıkmayı düşünüyorum. Tazminat ve işsizlik maaşı hakkım olur mu? Çağla TALAKACI
Öncelikle kendiniz ayrılırsanız tazminat ve işsizlik maaşı alamazsınız. Tek istisnası İş Kanunu'nun 24. Madde'sindeki haklı fesih meselesi. Durumunuz bu şartlara uymuyorsa tazminat ve işsizlik maaşı alamazsınız.

EVLİLİKLE İLGİLİ DEĞİL
İşsizlik maaşı almak için evli olmak gerekir mi? Samet EKİNCİ
İşsizlik ödeneği almanın belli teknik kuralları var. Yani işten çıkış şekliniz, sigorta gün sayınız gibi. Bu ödeneğin evli ya da bekar olmakla bir ilgisi yok.

TOPLU SÜT İZNİ HAKKI YOK
Annelikten dolayı istifa edersem işsizlik maaşı alır mıyım? Süt izinlerimi toplu kullanmam mümkün mü? Zühre LOKUM
Annelik sebebiyle istifa, işsizlik maaşı gerektirmiyor. Süt izni de, adı üstünde bebeğin emzirilmesini sağlamak amacıyla getirilmiş bir düzenleme. Bunu toplu kullanma imkânı yok.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
Annem 09.09.1969 doğumlu. 2009'da çalışmaya başladı. Ne kadar sürede emekli olur?

Yasin Uyar
Anneniz biraz geç sigortalı olmuş. Bu yüzden en az 4700 prim günü ve 61 yaş şartlarını tamamlaması lazım.

01.01.1962 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 01.06.1985, 1590 günüm var. Ne zaman emekli olurum? Abbas GÜMBÜR
25 yıl 49 yaş ve 5300 prim günü şartlarına tabisiniz. İşe girmeden askerlik yapmışsanız 15 günlük borçlanıp 48 yaş, 5225 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz.

01.01.1969 doğumluyum. İşe 06.03.1991'de girdim, 7300 primim var. Ne zaman emekli olurum? Selma AYDIN
20 yıl 47 yaş ve 5450 prim günü şartlarına tabisiniz. Prim ve yıl tamam. 01.01.2016'da emekli olursunuz. .

1968 doğumluyum, 1985'te sigortalı oldum. 1884 prim günüm var. 1991-1995 ve 2004 doğumlu 3 çocuğum var. Doğum borçlanması yaparak emekli olabilir miyim? Yasemin DURSUN
Yaş ve yıl tamam. Primlerinizi Torba Yasa çıkınca 3 çocuk borçlanarak 4044 yapabilirsiniz. Kalan 56 günü de isteğe bağlı ödeyip emekli olursunuz.

SORULARINIZI BEKLİYORUZ
Her cumartesi bu köşede çalışma hayatıyla ilgili sorunlarınızı gündeme getiriyoruz. Sorularınızı bizesorun@ sabah.com.tr ve faruk.erdem@ sabah.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

HAFTA İÇİ HER GÜN SAAT 16.30'DA AHABER'DE BİZE SORUN PROGRAMI'NDA SORULARINIZI CEVAPLIYORUZ…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memura ek iş imkânı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN