Gazze'yi Türkiye aydınlatacak

Giriş Tarihi: 20.8.2014

İsrail bombardımanı nedeniyle enerji sistemleri yerle bir olan Gazze'ye Türkiye el uzatıyor. Enerji Bakanı Yıldız, "Yüzer bir santralla enerji üretip Gazze'ye vereceğiz. En seri çözüm bu" dedi

Türkiye bu yüzyılın en büyük insanlık dramının yaşandığı Gazze'ye destek vermeye devam ediyor. Filistin Enerji Bakanı Dr. Omer Kıttaneh ile görüşen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Gerekli izinler alındıktan hemen sonra özel sektör kanalıyla 100 megavatlık yüzer bir santralı bölgeye ulaştıracağız. Bir balıkçı limanında demirleyecek geminin enerji üretip Gazze'ye vermesini amaçlıyoruz. En seri çözüm bu" dedi. Bundan sonra Filistin'de açılacak herhangi bir ihaleye Türkiye'nin de katılacağını anlatan Yıldız, "Doğalgaz ve petrol arama konusunda uluslararası firmaların yaptığı gibi biz de öncü olacağız. İsrail yönetiminin elektrik teminiyle ilgili yaklaşımlarının daha farklı olacağına inanıyorum. Bu insani bir durum" dedi.

SANTRALLAR BOMBALANDI

Gazze'de enerji sisteminin tamamen çöktüğünü, santrallar ve iletim hatlarının bombalandığını dile getiren Yıldız, Türkiye olarak enerji alanında Filistin ve Gazze için neler yapılabileceğini, uluslararası zeminin nasıl sağlanacağını görüştüklerini belirtti. Yıldız, yüzer santraldan kısa vadede enerji temini, orta ve uzun vadede ise iletim hatları, mastır plan, teknik teçhizat, iletken, trafo, direk ve mühendislik çalışmaları dahil yardımda bulunabileceklerini anlattı. Enerji sektörüyle ilgili ablukanın kaldırılmasının yardımlar açısından önemli olduğunu ifade eden Bakan Yıldız, gerekli izinlerin alınmasıyla yüzer santralın Gazze sahillerine yanaşabileceğini kaydetti.

10 AYRI HAT BOMBALANDI

Filistin'de kısa, orta ve uzun vadede enerji sektöründe neler yapılması gerektiğini belirlediklerini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu: "İsrail'den gelen 10 ayrı hat bombalandı ve Gazze 120 megavatlık güçten oldu. Kentteki santral vuruldu ve çalışamaz hale geldi. Orada orta ve uzun vadede yapılacak santrallar üretime geçene kadar 2-3 ay içerisinde bu geminin oraya yanaşması lazım. Bu, İsrail'in ablukasını, enerji sektörüyle alakalı ambargosunu askıya alması anlamına gelir. Türkiye'nin enerji politikaları, barışın gerekçesi olarak kullanılması yönündedir." Filistinli Bakan Kıttaneh de Türk halkı ve hükümetine, Filistinli kardeşlerinin yanında durdukları için teşekkür etti. Kıttaneh, ateşkes sürecinde, tasavvur edilemeyecek büyüklükte yıkım ve kötülükler yapıldığını gördüklerini de sözlerine ekledi.

KARKEY'İN GEMİSİ 120 GÜNDE GİDECEK
Karadeniz Holding'den yapılan yazılı açıklamada, Filistin yönetiminin enerji ihtiyacını karşılamak için Karadeniz Holding iştiraki KARKEY'den bir yüzer enerji santralı talebinde bulunulduğu bildirildi. Açıklamada projenin, diğer ülkeler ile yapılan elektrik alımı sözleşmeleri kapsamında değerlendirilerek, Filistin yönetimiyle yapılacak ticari anlaşma çerçevesinde gerçekleştirileceği duyuruldu. KARKEY Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Karadeniz, konuya ilişkin değerlendirmesinde, acil enerji sıkıntısının giderilmesi için Filistin Enerji Bakanı Dr. Omer Kittaneh ile Türkiye ziyareti sırasında teknik ve ticari görüşmeler yaptıklarını belirtti. Karadeniz, şunları kaydetti: "Konunun uluslararası hassasiyeti gereği, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm yetkili uluslararası kurum ve kuruluşların onay ve izinlerinin alınmasını müteakip sözleşme görüşmeleri ve süreci tamamlanarak projenin uygulamaya geçmesi planlanıyor. İzin ve onay süreçlerinin tamamlanma takvimi henüz kesinlik kazanmadı. Gerekli uluslararası güvencelerin sağlanmasının ardından, 120 gün içerisinde enerji gemisi filomuzun uygun gemisi Gazze'ye gitmek üzere yola çıkacaktır."

HASTANE VE OKULLAR ÖNEMLİ

Gazze'de 24 saatin ancak 4 saatinde elektrik verilebildiğine dikkati çeken Taner Yıldız, "Yaşlı ve hastalar var. Bunlar İslami konular değil, insani konular. Hastanelerin, okulların elektrik ihtiyacını karşılamamız lazım" dedi. Gazze'nin münhasır ekonomik sahası bulunduğuna işaret eden Yıldız, "Orada tespit edilmiş doğalgaz rezervleri var. Kalıcı enerji yapısı için doğalgaz rezervlerinin Gazze'ye aktarılması önemli. Uluslararası firmalar orada çalışıyor. Doğalgaz ve petrol aramacılığıyla ilgili konularda Türkiye olarak yer alacağız" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze'yi Türkiye aydınlatacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN