Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oto satışlarındaki düşüş sigorta sektörünü vurdu

Giriş Tarihi: 20.8.2014

AIG Sigorta Genel Müdürü Süleyman Sağıroğlu, 2014'ün ilk 6 ayında trafik sigortaları branşında sadece yüzde 4.25'lik bir büyüme gerçekleştiğini belirtti. Sağıroğlu, otomotiv sektöründe yaşanan daralmanın sigorta sektörünü doğrudan etkilediğini kaydetti

2014 yılının ilk yarısında sigorta sektörünün yüzde 5.4'lük büyüme oranının enflasyonun gerisinde kaldığını belirten AIG Sigorta Genel Müdürü Süleyman Sağıroğlu, "2014 yılında trafik sigortaları branşında ilk 6 ayda sadece yüzde 4.25'lik bir büyüme görüyoruz. Kasko branşında ise, büyüme bir yana, son dönemde bir daralma yaşanmış durumda. Elbette burada birçok etken var, ancak öncelikle otomobil piyasasında, özellikle sıfır araçların satışlarında yaşanan düşüş, sonrasında ülkemizin içinde bulunduğu siyasi durum ve bunun yakından etkilediği ekonomik durum tüketici gözünde sigorta harcamalarını geri plana attı" dedi. Yılın ilk yarısında sektör hayat dışı branşlarda yüzde 9 oranında büyürken AIG Sigorta'nın yüzde 18 oranında büyüdüğünü hatırlatan Sağıroğlu, "AIG Sigorta, sektöre yenilikçi ürünler getiren, özellikle niş pazarlar olarak adlandırabileceğimiz alanlarda çalışmalar yapmayı tercih eden bir sigorta şirketi. Farklı dağıtım kanallarında en fazla tercih edilen sigorta şirketi olma hedefiyle çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR
AIG Sigorta-HSBC işbirliği sayesinde mevcut prim üretimini birkaç katına katlayacak bir portföy yarattıklarını ifade eden Sağıroğlu, acente ve broker kanadında yatırımlara devam ettiklerini söyledi. Üretim artışındaki düşüşe rağmen sektörde teknik kârlılığın sürdüğünü dile getiren Sağıroğlu şöyle konuştu: "Sigorta şirketlerinin geçmişten aldıkları tecrübelerle risk analizleri ve müşterilerin ihtiyaçlarına uygun sigorta çözümleri üretme konusunda bilinçlendiklerini düşünüyorum. Sektörümüz bu sigortalara ait riskten önemli oranda arınıyor, teknik olarak kâr göreceli olarak daha da arttırılmış olacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oto satışlarındaki düşüş sigorta sektörünü vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN