Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moody's'ten Bank Asya'ya bir darbe daha

Giriş Tarihi: 30.8.2014
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Bank Asya'nın notunu bir haftada ikinci kez düşürdü. Geçtiğimiz günlerde bankanın uzun vadeli mevduat notunu üç kademe indirerek Ba2'den B2'ye çeken Moody's, dün de bu notu B2'den Caa1'e indirdi.

Ayrıca notun negatif izlemeye alındığı bildirildi. Bankanın finansal güçlülük notu da E+'dan E'ye düşürüldü. Moody's'ten yapılan açıklamada,

"Asya Katılım Bankası'nın mevduatlarında daha fazla istikrarsızlık yaşanabileceği, başka bir bankayla herhangi bir ortaklık ya da birleşme ihtimalinin az olduğu ve bu durumun da banka üzerindeki belirsizliği arttırdığı" ifade edildi.

Açıklamada, bankanın notlarındaki aşağı yönlü revizenin, mevduatlardaki istikrarsızlığı tetikleyen baskılardaki artışın yansıması olduğu belirtildi. Bankanın likit varlıklarında yıl boyunca düşüş olduğu ifade edilen açıklamada, negatif izlemede de bankanın finansal temellerinde ileriki haftalarda meydana gelebilecek zayıflamaların ve mevduat sahiplerine yapılabilecek ödeme gücünün inceleneceği vurgulandı.

Bankanın finansal temellerinde meydana gelebilecek zayıflamadan dolayı dış desteğe ihtiyaç duyabileceği kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moody's'ten Bank Asya'ya bir darbe daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN