Ziraat katılım bankası için ilk adımı attı

Giriş Tarihi: 30.8.2014

Ziraat Bankası katılım bankası kurmak için BDDK'ya başvurdu. Başka bir isim ve bilanço ile kurulacak katılım bankası için ilk sermayeyi Hazine koyacak

Türk bankacılık sektörünün, aktif büyüklüğünde ve kârlılıkta lideri olan Ziraat Bankası, katılım bankası kurmak için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) başvuru yaptı. Ziraat Bankası'nın Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamasında, 'Bankamız sermayedarlığında kurulacak olan katılım bankasına yönelik BDDK başvurusu bugün (dün) itibarıyla yapılmıştır' denildi.

PARALEL OYUNA GELMEDİ

Ziraat Bankası'nın kuracağı katılım bankasının kira sertifikası başta olmak üzere faizsiz enstrümanlara ağırlık vermesi bekleniyor. Türkiye'de haziran sonu itibarıyla 100 milyar liraya ulaşan aktif büyüklüğünün 10 yıl içerisinde 100 milyar dolara ulaşması hedefleniyor. Kamuya ait olan ve katılım bankası kurma çalışmaları yapan Ziraat Bankası, paralel bürokratların oyununa gelmeyerek, paralel yapının bankası Bank Asya'yı satın almadı. Paralel bürokratlar, haziran sonu itibarıyla Türk bankacılık sektörünün en zayıf halkası haline gelen Bank Asya'yı, Ziraat Bankası'na yamayarak, cemaatin 'batık bankacı' imajına sahip olmamasını hedeflemişti. Bu oyuna gelmeyen Ziraat Bankası, Bank Asya ile yaptığı resmi olmayan satın alma görüşmelerini, bankanın öncelikleriyle uyumlu olmadığı gerekçesiyle geçen hafta sonlandırmıştı.

YIL SONUNDA FAALİYETTE

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ağustos başında yaptığı açıklamada, Ziraat Bankası'nın yanı sıra, Vakıfbank ve Halkbank'ta da katılım bankası kurma çalışmalarının sürdüğünü ifade etmişti. Babacan, kamu bankalarının katılım bankası kurması konusunda birkaç maddelik yasal düzenlemenin gerekebileceğini belirterek, "Hazine'nin de sermaye koyması gerekecek. Faizsiz bankayı kurarken, taze, sıfır bir Hazine sermayesiyle kurulması hassasiyetler açısından iyi olacaktır. Bu torba yasa ile yetişmezse dahi ekim, kasımdaki düzenlemelerle bunun önü açılabilir. Ama bu, bankaların teknik ve hukuki hazırlıklarına devam etmesinin önünde engel değil" açıklamasında bulunmuştu.

İLK SERMAYE HAZİNE'DEN
Ziraat Bankası, İslami bankacılık alanında çalışan Deutsche Bank, HSBC, Citibank'ın çalışmalarını da inceledi. Başka bir isim ve bilanço ile kurulacak katılım bankası için ilk sermayeyi Hazine koyacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziraat katılım bankası için ilk adımı attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN