Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatta ağustos rekoru

Türkiye, ağustosta 11.7 milyon dolarla tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Geçen ay yüzde 46 gerileyen Irak pazarının normalleştiğini belirten TİM Başkanı Büyükekşi, Suriye ihracatının ise ikiye katlandığını söyledi

Giriş Tarihi: 2.9.2014
İhracat, ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.2 artarak 11 milyar 73 milyon dolar oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı rakamlara göre, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ağustos ayı mal ihracatına ulaşıldı. Ocak-ağustos döneminde ihracat yüzde 5.3 artışla 104 milyar 617 milyon dolara ulaştı. Türkiye'nin son 12 aylık ihracatı ise yüzde 3.5 artışla 157 milyar 107 milyon dolara yükseldi.

IRAK PAZARI NORMALLEŞİYOR

Irak'a ihracatın haziranda yüzde 21, temmuzda ise yüzde 46 gerilediğini hatırlatan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, bunun ağustosta normalleşme sürecine girdiğini söledi. Büyükekşi, "Irak'a aylık ihracat ağustosta yüzde 27 azaldı. Alternatif Kerkük yolu üzerinden sınırlı miktarda ticaret yapılabiliyor ancak mümkün olan diğer yollardan da mal ihracına devam ediyoruz" dedi. Büyükekşi, dünya ekonomisinin bu yılın başındaki öngörülere göre daha düşük bir tempoda büyüme beklentisi olduğunu ifade etti. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımlarının daha erken gerçekleşebileceğini belirten Büyükekşi sözlerini şöyle sürdürdü: "Küresel mali piyasalar ve gelişen ülkeler için ucuz para döneminin sonuna geliyoruz. Artık bol likitide ve ucuz borçlanmada deniz bitiyor. Zorlaşacak likitide koşullarına yönelik önlemleri her ölçekte almalıyız." Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ortadoğu ülkelerine ihracatın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.1 artarak 18 milyar 761 milyon dolara ulaştığını belirterek, "AB ülkelerine ihracatta yaşanan artış, Ortadoğu'da yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle azalan ihracatımızı telafi edecek" dedi.

Suriye'ye ihracat ikiye katlandı

Ağustos ayında en fazla ihracat artışını yüzde 126 ile tütün ve 66 ile fındık sektörleri yakaladı. Bunu makine ile su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörleri izledi. Ağustosta en fazla ihracat yapılan 5 ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, Irak, ABD ve Rusya oldu. Almanya'ya ihracat yüzde 12 artarken, İngiltere'ye 19, ABD'ye yüzde 30 arttı. Irak'a ihracat yüzde 27 azalırken Rusya'da bu oran yüzde 14'te kaldı. En fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında en yüksek ihracat artışı yüzde 99 ile Suriye'ye gerçekleşti. İhracatını en fazla artıran iller ise yüzde 16 ile Ankara ve Denizli oldu.

Toplantıya TİM Başkanvekili Süleyman Kocasert, Iğdır Valisi Davut Haner, Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ve Doğu Anadolu İhracatçıları Birliği Başkanı Cemal Şengel katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatta ağustos rekoru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN