"Türkiye'nin bütün 2. el otomobillerine talibiz"

Bütün ikinci el araçlara alım garantisi veren Sellanycar.com'un CEO'su Saygın Yalçın, Dubai'nin ardından Türkiye'ye getirdiği iş modelini ve hedeflerini anlattı.

Giriş Tarihi: 2.9.2014 10:49 Güncelleme Tarihi: 2.9.2014 13:20
Almanya'da doğumlu Türk girişimci Saygın Yalçın'ın Dubai'de hayata geçirdiği otomobil satın alma servisini Türkiye pazarına da taşıdı. Sellanycar.com internet sitesi üzerinden 15 saniye içerisinde kullanıcının otomobilinin değeri belirlenirken, eğer fiyat kabul edilirse satın alma garantisi de veriyor.

İnternet sitesi üzerinden tespit edilen fiyatı kullanıcının kabul etmesi durumunda, İstanbul'da bulunan beş şubeden birine randevu verilerek otomobilin ücretsiz ekspertiz raporu 15 dakika içerisinde çıkarılıyor. Aracın durumuna bağlı olarak teklifin yükseltilmesi veya düşürülmesi mümkün olurken kullanıcının aracının hemen satın alınarak ücretinin ödenmesi garanti ediliyor. Yalçın, kendilerine getirilen bütün araçların 30 dakika içerisinde bütün evrak işlerinin kendileri tarafından yapılması suretiyle satın alınabildiğini belirtti.

Kendi otomobilini satmak isterken 19 kişiyle buluşan ve yaşadığı sorunlar üzerine bu girişime başladığını anlatan Yalçın, dört ay önce Türkiye'de hayata geçirdikleri sistemde, piyasada bulunan araçların yüzde 70'inin gerçek rayiç fiyatının yer aldığını aktararak birkaç ay içinde bu oranı yüzde 100'e taşıyacaklarını söyledi.

Sellanycar.com sistemine üye 400'ün üzerinde alıcı kurumsal şirketle araç muayene raporlarının paylaşıldığı ve bu kurumlara anında otomobillere teklif verme imkanının verildiği sistemin en avantajlı tarafı bireysel kullanıcıya sorunsuz bir şekilde satış imkanı sağlaması. Galeri, otopazarı veya internet ilan sitelerinde onlarca farklı kişiyle muhatap olmadan otomobil satılabiliyor. İnternet sitesi, piyasada çok satılan 2. el otomobillerde gerçek fiyatlara yakın teklifler verebilirken satışı az olan otomobillere ya teklif veremiyor veya gerçek değerin altında bir teklif karşınıza getiriyor. Yalçın, bu durumda aracın muayesinin ardından ek özelliklere göre daha doğru bir fiyat verebildiklerini kaydetti.

Türkiye çapında yaygın ve marka değeri olan bir şirketle stratejik ortaklığa açık olduklarını anlatan Yalçın, finansman sorunlarının olmadığını vurguladı. "Türkiye'deki bütün otomobilleri alabiliriz" diyen Yalçın, iş ortaklarının zaten otomobil bulamamaktan şikayetçi olduğunu kaydetti.
İkinci el otomobil pazarında tüm Türkiye'de etkin olmak istediklerini belirten Yalçın, "Kendimize sektörde ilk 10'a girmeyi hedef olarak belirledik. Sellanycar.com olarak aynı zamanda dünya çapında bir marka olacağız." dedi.

Dubai'de 11 ay önce başladıkları sistemle ilk beşe girdiklerini anlatan Yalçın, "Orada 600 bin fiyat değerlemesi yaparken burada dört ayda 100 bin değerlemeye ulaştık." diye konuştu. Dubai'de aynı günde iki Ferrari ile bir Lamborghini satın aldıklarını ifade eden Saygın Yalçın, Türkiye'de ise kendilerine satılan en değerli aracın 140 bin liralık fiyatıyla BMW olduğunu söyledi.

SAYGIN YALÇIN KİMDİR?

Üniversitesi eğitiminin ardından sırt çantasını alarak Dubai'ye giden Saygn Yalçın, ücretsiz internetini kullandığı bir lokantada üç ay boyunca çalışarak Orta Doğu'nun en popüler alışveriş sitesi Souq.com tarafından 2012 yılında satın alınan özel alışveriş sitesi Sukar.com'u kurdu. Yalçın, aynı zamanda Maqtoob.com'u Yahoo'ya satan Jabbar Internet Group'un da ortaklarından biri.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye'nin bütün 2. el otomobillerine talibiz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN