Koç, dümeni Karadağ'a kırdı

Türkiye’nin en büyük sanayi gruplarından Koç Holding, turizmde büyümesini yurtdışında gerçekleştiriyor.

Giriş Tarihi: 5.9.2014 17:40
Bir yandan sahip olduğu Divan otelleriyle zincire yeni halkalar ekleyen Koç Holding, diğer taraftan Setur ile yat turizminde yeni limanlar peşinde.

Para Dergisi'nden Mehtap Halıcı'nın haberine göre, Koç Holding'in turizmde yeni hedefi Avrupa'da büyümek. Yunanistan'da Midilli Adası'nda liman işleten Koç Holding'in yeni gözdesi ise Karadağ olacak. Koç Holding, bunun için Yugoslavya'nın dağılmasından sonra kurulan Adriyatik Denizi kıyısındaki Karadağ'a sessiz sedasız çıkarma yaptı. Karadağ'da yeni yatırım hedefleyen Koç Holding'in Karadağ çıkarmasına Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç kaptanlık etti. Geçtiğimiz haftalarda Karadağ'a giden Ali Koç önderliğindeki Koç Holding heyeti resmi görüşmelerde bulunmuş.


ÖNCELİK MARİNA VE OTEL

Karadağ Başbakanı Milo Dukanoviç ile de görüşen Koç, turizm sektöründe oluşabilecek yatırım fırsatları için bilgi almış. Karadağ Başbakanı Dukanoviç, Ali Koç'a özellikle marina işletmeciliği alanında yatırım yapmasını istemiş. Ali Koç, marina yatırımları için Karadağ'ın getireceği fırsatlar hakkında sunulan teşvik ve destekleri de bu ziyaret sırasında incelemiş. Yat limanı işletmeciliği denilince akla gelen ilk gruplardan olan Koç Holding, Setur markasıyla Türkiye'de 12 marinayı yönetiyor. Yurtiçinde İstanbul Fenerbahçe, Yalova, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası, Marmaris, Finike ve Kaş'ta faaliyet gösteren Koç Holding, mayıs ayında özelleştirilen Kalamış Yat Limanı'nı 664 milyon dolara almıştı. Ardından da Yıldız Holding bünyesindeki İstanbul City Port (Pendik), Göcek Village Port ve Göcek Exclusive marinalarını 100 milyon euroya alarak sektörde taşları yerinden oynatmıştı. Koç Holding yurtdışındaki ilk ve tek yatırımını Yunanistan'da yapmış, 2012'de ihaleye çıkan Midilli Adası'ndaki yat limanının işletmesini 40 yıllığına kazanmıştı.

Kaynak: Para
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koç, dümeni Karadağ'a kırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN