Yıldız: IŞİD'den gaz alımı külliyen yalan

Enerji Bakanı Yıldız, "Türkiye IŞİD'den petrol alıyor" iddialarına sert tepki gösterdi. Yıldız, "IŞİD'den petrol aldığımız külliyen yalandır. Buna kimse inanmaz" dedi

Giriş Tarihi: 5.9.2014
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız "IŞİD'den petrol alındı" iddiasını net bir dille yalanladı. Ekonomi Muhabirleri Derneği üyesi gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi Bakan Yıldız, "IŞİD'den petrol aldığımız külliyen yalan. 'İsrail'e jet yakıt ihracatı satılıyor' iddiasından beslenemeyenlerin yeni bir yemeği bu. Ama tabii ki kimse yemez" dedi. Yıldız, şu açıklamaları yaptı:
IŞİD İDDİASI YALAN: Irak petrolünde 10 milyon varilleri bulan bir yapıya geldik. 13'üncü tankerin yüklenmesi ve sevkıyatı da tamamlandı. Buradaki spekülasyonlara meydan vermemek lazım. Bizim IŞİD'ten petrol aldığımıza yönelik haberler çıktı. Bu külliyen yalandır. İddia "İsrail'e jet yakıt ihracatı yapılıyor" iddiasından beslenemeyenlerin yeni bir yemeği. Bunu tabi ki kimse yemez.
DEV GÜNEŞ ÇİFTLİĞİ: Konya'da kurulacak güneş santralinin hemen hemen yüzde 100'ü yerli sanayi tarafından oluşturulacak. İhalesini 500'er megavatlık 6 blok halinde yapmak istiyoruz. Lisanslama dışında bir yapıyla 6 milyar dolara kurulacak santralin 2018'de üretime başlamasını hedefliyoruz. Dünyanın en büyük güneş çiftliğini kuracağız.
ÖDEMEYENE ELEKTRİK YOK: Ödeme planı olan çiftçilerin elektriği kesilmeyecek. 'Para ödemek istemiyorum yine de elektrik kullanacağım' diyen çiftçilere elektrik verilmeyecek.
BARAJ DİBİNDE PİKNİK YAPMAYIN: Barajın aktığı kısımda her an o suyun akabileceğini düşünmek gerek. Barajlara girilmemesi için tel örgüye gerek yok.
TANAP'TA YERLİDEN YANAYIZ: TANAP Boru Hattı'nın yapımıyla ilgili ihaleye yeterlilik alan 19 uluslararası firma ile 6 yerli firma katıldı. Nihai karar önümüzdeki hafta açıklanacak. Hedefimiz ihtiyacın yüzde 75-80'inin yerli boru üreticileri tarafından karşılanması. Firmaları ve yerli oranını önümüzdeki hafta açıklamış oluruz.
İRAN TAHKİM: İran'la devam eden tahkim görüşmelerinde duruşmalar bitti. Sanayicimize, vatandaşımıza daha pahalı gaz tedarik etmemiz doğru değil. Ben ülkeme pahalı gaz alamam, İranlı kardeşlerimiz de bunu anlayışla karşılayacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldız: IŞİD'den gaz alımı külliyen yalan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN