Algıya kandık pişmanız

Giriş Tarihi: 6.9.2014

2014'ü 1 milyar $'lık şirket evliliğiyle bitirecek Ünlü &Co'nun Başkanı Mahmut Ünlü, Gezi ve 17 Aralık'la Türkiye'den çıkan veya yatırımı durduran yabancıların "Pişmanız" deyip geri dönmeye başladığını söyledi

Yatırım bankacılığı ve varlık yönetim grubu Ünlü & Co Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü, algı operasyonları ile Türkiye'deki yatırımını donduran veya şirketini kapatıp çıkanların pişman olduklarını belirtti. Gezi Parkı protestoları, 17 ve 25 Aralık darbe girişimleri ve seçimler nedeniyle yapılan algı operasyonuna değinen Ünlü, "Türkiye'den çıkış yapanlar bize pişman olduklarını söylüyor. 'Siyasi istikrar devam ediyor. Keşke çıkmasaydık' diyorlar. Şirketini kapatan yabancı firmalar şimdi kapı kapı dolaşıp yeni firma arıyorlar" dedi.

1 MİLYAR $ GELECEK

Bu yıl içinde 550-600 milyon dolarlık üç birleşme ve satın alma işleminde danışmanlık yaptıklarını ve yılı 1 milyar dolar civarında bir büyüklükle tamamlamayı hedeflediklerini söyleyen Mahmut Ünlü, "Sene sonuna kadar 100-150'şer milyon dolarlık üç işlemi daha tamamlamayı planlıyoruz. Bu şirketler perakende, gıda ve banka dışı finans sektöründe faaliyet gösteriyor" dedi.

HER AY BİR İHRAÇ
Ünlü&Co'nun bu yıl 185 milyon liralık özel sektör tahvil ihracı için aracılık gerçekleştirdiğini söyleyen Ünlü, "Sene sonuna kadar 2-3 tahvil arzı daha gerçekleştireceğiz. Gelecek yıl hedefimiz ise her ay 1 tane gerçekleştirmek" dedi. İkincil piyasanın gelişmemesi nedeniyle vadenin iki yılda kaldığını ve sadece Türk yatırımcılara şirket tahvili satabildiklerini belirten Ünlü, önümüzdeki yıl yabancılara tanıtıma başlayacakları bilgisini verdi.

110 MİLYON DOLARLIK FON KURUYOR
Ünlü, Avrupa'nın bilimsel araştırmalara odaklı vakıflarından biriyle Türkiye'de başta hisse senetleri, tahsili gecikmiş alacaklar, gayrimenkul varlık sınıflarına yatırım yapmak üzere ilk aşamada 110 milyon dolarlık bir fon kurduğunu açıkladı. Anlaşmaya vardıkları fonun 20 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğunu belirten Ünlü, "İlk aşamada 110 milyon dolarla başlıyoruz. Fon, hisse senetlerine yatırım yapabiliyor. Gayrimenkul, altyapı gibi borç araçları üzerinden yatırım yapabilecek esnekliği olan bir fon" dedi. Ünlü, "Unlu Long Term Investments" isimli fonun büyüklüğünü yakın zaman içinde 2-3 misline çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Algıya kandık pişmanız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN