Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bank Asya'da ohal

BDDK, 70'inci madde kapsamına aldığı Bank Asya'da üçlü denetime başladı. 24 saat takibe alınan bankadaki murakıp sayısı 5'ten 9'a çıkarıldı

Sabah, 17 Aralık hükümeti devirme operasyonunun baş aktörü paralel yapının bankası Bank Asya ile ilgili Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararının perde arkasına ulaştı. Mali yapısındaki bozulma nedeniyle BDDK'nın 70'nci madde kapsamına alarak sıkı yönetim ilan ettiği Bank Asya'da üçlü denetim başlatıldı. BDDK'nın Uygulama Dairesi Başkanlığı ile 3 ve 4'üncü Denetim Daire Başkanlıkları bankayı adeta kıskaca aldı. Bank Asya 24 saat izleniyor. Bankanın sermaye artırılması, likidite kontrolü, genel giderlerin azaltılması gibi kararları BDDK Uygulama Dairesi Başkanlığı iznine bağlandı. 4'üncü Denetim Dairesi Başkanlığı da bankayı online izlemeye aldı. Yapılan denetimlerde bankanın günlük likidite hacminin %20'ye yakın eriyerek 1.4 milyardan 1.2 milyar TL'ye düştüğü tespit edildi.

MURAKIP ORDUSU KURULDU

3'üncü Denetim Dairesi Başkanlığı da devreye sokularak, daha önce 5 olan murakıp sayısı 9'a çıkarıldı.

BİN 300 KİŞİYİ İŞTEN ATACAK
Borsada tahtası kapanan, Moody's tarafından kredi notu 8 kademe birden düşürülen, BDDK'nın sıkı yönetim ilan ettiği Bank Asya, içinde bulunduğu mali sıkıntıdan Fethullah Gülen'in 'Evi arabayı sat bankaya yatır' talimatıyla da kurtulamayınca faturayı çalışanlara kesti. Bank Asya Genel Müdürlüğü, şubelere küçülme emri verdi. Banka bin 300 kişiyi işten atacak. Bu, haziran sonunda 4 bin 819'a gerileyen çalışan sayısının yaklaşık yüzde 30'unun daha işsiz kalması anlamına geliyor. 30 Haziran 2014 tarihi itibarıyla son 9 ayda tek bir şube bile açmayan aksine, bir şubesini kapatan Bank Asya, bu süreçte 365 personelin işine son verdi.

LİKİDİTE BOZULURSA 71. MADDE DEVREDE
Bankanın önümüzdeki günlerde likidite seyrine bakılacak. Bank Asya'da günlük likidite açığının 50 milyon TL olduğu tespit edildi. Buradaki bozulma durumunda 71'nci maddenin işletilebileceği belirtiliyor. 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu'nun "Faaliyet izninin kaldırılması veya fona devir" başlıklı 71'nci maddesine göre, 70'nci madde kapsamına alınan bir banka denetlemeler sonucunda istenen tedbirleri belli bir sürede almazsa veya almasına rağmen mali bünyesindeki bozulmayı durduramazsa, faaliyetine devamı malî sistemin güven ve istikrarı bakımından tehlike arz ediyorsa, hâkim ortakları veya yöneticilerinin, banka kaynaklarını, doğrudan veya dolaylı olarak kendi lehlerine kullanıp bankayı bu suretle zarara uğratması gibi durumlardan bir veya birkaçı gerçekleşmişse BDDK en az beş üyenin aynı yöndeki oyuyla fona devir kararı alabiliyor.

SABAH YAZMIŞTI
SABAH, 9 ayda 6 milyar TL mevduat çıkışı olan, takipteki kredileri ikiye katlanan, batıkları yüzde 10 ile sektörün neredeyse 5 katına ulaşan bankanın Bankacılık Kanunu gereği 70'nci madde kapsamına alındığını duyurmuştu. Kanunun "kısıtlayıcı önlemler" içeren 70'inci maddesine göre kurul, Bank Asya'dan yönetimi ve hissedar yapısını değiştirmesini isteyebiliyor. Maddenin son fıkrasıyla zararın özkaynaktan indirilmesi de talep ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bank Asya'da ohal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN