Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İthalata tedbir geliyor

Giriş Tarihi: 13.9.2014

Lüzumsuz ithalata kısıtlama geliyor. Liste hazırlığında olan bakanlık, yılbaşına kadar yeni tedbirlerle cari açığa set vuracak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, makroekonomik hedeflere ulaşmak için bazı ürünlerde ithalatı kısıtlayacak tedbirler üzerinde çalıştıklarını açıkladı. TCMB'nin enflasyonu düşürmek amacıyla gıda ürünleri ithalatını artırıcı adım önerisine ise mesafeli olduklarını söyleyen Zeybekci, gereksiz ithalatın azaltılması ve üretimin canlandırılması için bugüne kadar bazı tedbirler alındığını belirtti. Türkiye'nin 'ithal etmediği zaman hiçbir şey kaybetmeyeceği ürünler' isimli bir çalışma yaptıklarını açıklayan Zeybekci, "Bu ürünleri listeledik. Yılsonundan önce bununla ilgili çok önemli tedbirler aldığımızı göreceksiniz" dedi. Zeybekci, cari açık konusunda ise şunları söyledi: "Yılsonunda 45 milyar dolarlık cari açık bekliyoruz. Cari açığın GSYH oranının ise yüzde 5.5 olacağını düşünüyoruz." Ocak-temmuz dönemine bakıldığında, geçen senenin aynı dönemine göre dış ticaret açığının yüzde 24 azaldığına işaret eden Bakan Zeybekci, enerji hariç dış ticaret açığının yüzde 47 düştüğünü ifade etti. Net ihracatın, yılın ikinci yarısında büyümeye pozitif katkı vermeye devam edeceğini belirten Zeybekci, "İç ve dış talebin birlikte katkı sağladığı büyüme modelinin kalıcı olması için her türlü tedbiri alacağız" diye konuştu.

Büyümeye son çeyrek katkısı

Nihat Zeybekci, Orta Vadeli Program (OVP) revizyonunda büyüme öngörüsünün yüzde 4'ten biraz aşağı çekileceğini söyledi. "Yılsonunda yüzde 4 ve üzerini göremeyebiliriz ama büyümenin kötümser tahminlerden çok daha iyi olacağını düşünüyoruz" diyen Zeybekci, son çeyrek büyüme beklentisiyle ilgili şöyle konuştu: "Gerekli düzenlemelerin yapılması halinde ve kredi artış hızındaki artışın iç talebe olumlu etkisiyle, son çeyrek büyümesinin çok daha iyi olmasını bekliyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İthalata tedbir geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN