Bursa üretti Türkiye aldı

Binek otomobil pazarında yerli otoların payı yüzde 25'te kaldı. Türkiye'de üretim yapan markaların toplam satıştaki yerli payı ise yüzde 50'nin üzerinde gerçekleşti

Giriş Tarihi: 22.9.2014
Yılın 8 ayında 238 bin adedi ithal 78 bin adedi ise yerli olmak üzere 317 bin adet binek otomobil satıldı. Tofaş, Hyundai, Oyak Renault, Toyota'nın 8 model ürettiği Türkiye'de, yerli otomobilin payı yüzde 25'te kaldı. Türkiye'de üretim yapan markaların binek otomobil satışlarındaki yerli payı ise yüzde 50 ile 87 arasında gerçekleşti. Bursa'daki tesislerinde Clio, Megane HB, Fluence modellerini üreten Renault'nun toplam satışlarındaki yerli oranı yüzde 68'i buldu. Markanın sattığı her 10 otomobilin 7'si yerli oldu. Ayrıca, 8 ayda pazarda en fazla yerli otomobil satışını Renault gerçekleştirdi. Elektrikli ZOE'nin tanıtım toplantısında sorularımızı yanıtlayan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, yılın 8 ayında 46 bin 272 adet binek otomobil satışı gerçekleştirdiklerini, bunun 31 bin 663 adetinin yerli olduğunu söyledi. Renault'nun yerli oranının yüzde 68 olmasının anlamlı olduğunu ifade eden Aybar, "Vatandaş yerli otomobili seviyor ve tercih ediyor. Türkiye'de üretilen model sayısı artarsa, ithalatın oranı düşer" şeklinde konuştu.

30 dakikada şarj edilebiliyor

En başından itibaren elektrikli bir araç olarak tasarlanan Renault ZOE, Türkiye'de 66 bin 500 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. ZOE aylık pil kira ücreti ise 59 eurodan başlıyor. ZOE tek ekipman seviyesi olan 'ZEN' ve tek motor ile satışa sunuluyor. Motor 65 kW (88 bg) gücünde. Maksimum tork değeri ise 220 Nm. 0'dan 50 km/s hıza dört saniyede çıkıyor. Sürüş tarzına ve hava koşullarına bağlı olarak 100 ila 150 kilometrelik menzil sunuyor. ZOE, şarj istasyonunda 30 dakika ila dokuz saat arasında tamamen şarj edilebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa üretti Türkiye aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN