Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanlar'dan Hazine'ye siber saldırı

Türkiye'yi dinleme skandalıyla gündeme gelen Almanya, Hazine'ye yapılan siber saldırılarda da ilk sırada yer alıyor. Hazine Müsteşarlığı'nın bilgisayarlarını siber saldırıyla çökertmeye çalışan Alman korsanları Ruslar takip ediyor

Giriş Tarihi: 24.9.2014
Hazine Müsteşarlığı'nın bilgisayar ağına 6 ayda 1 milyon 612 bin saldırı gerçekleşti. Bu saldırıların yüzde 63'ü yurtiçinden gelirken, Türkiye'yi dinleme skandalıyla gündeme gelen Almanya'nın da dış saldırılarda ilk sırada yer aldığı ortaya çıktı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Hazine Müsteşarlığı'na yapılan siber saldırılarla ilgili bilgi verdi. 1 Ocak-30 Haziran 2014 döneminde yapılan saldırıları anlatan Babacan, toplam 1 milyon 612 bin 796 siber saldırı gerçekleştirildiğini söyledi. Bu saldırılardan yüzde 63'ü yurtiçi kaynaklardan geldi. Hazine'ye yapılan saldırıların yüzde 37'si ise sınır dışından geldi. En çok siber saldırının yaşandığı yer, daha önce dinleme skandalı ile gündeme gelen Almanya oldu.

KAYIPSIZ ATLATILDI

Hazine'ye gelen siber saldırıların yüzde 11'i Almanya'dan yapılırken, 4'ü Rusya, 4'ü ABD, 3'ü Çin, 3'ü Hollanda, 2'si de Ukrayna'dan yapıldı. Kalan yüzde 1'lik dilimin içinde ise Japonya, Brezilya, Güney Kore, Fransa, İngiltere, Tayvan, Kanada, Hindistan ve Bulgaristan başta olmak üzere 56 değişik ülkeden korsan bulunuyor. Babacan, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Hazine Müsteşarlığı internet ağına yönelik siber saldırılar sonucunda veri ve bilgi kaybı yaşanmamış olup, 1 Ocak 2014 tarihinden bu yana siber saldırılar sonucunda internet hizmetlerinde yaşanan herhangi bir aksama olmamıştır. Hazine Müsteşarlığı bilgisayar ağı ve internet güvenliğinin artırılması ve güncellenmesi çalışmaları süreklilik arz eden projeler kapsamında yerine getirilmektedir."

SÜREKLİ TAKİP EDİLİYOR
Ali Babacan, bilişim güvenliği sistemlerinin güncel tutulması, günlük, haftalık bakımlarının yapılması yıllık bakım, onarım güncelleme anlaşmaları kapsamında gerçekleştirilerek sürekli takip edildiğini anlattı. Babacan, "Bu sistemler IPS-IDS saldırı tespit, önleme, güvenlik duvarı, WAF veb uygulama güvenliği, antivirüs, anti malvera, antispam,URL, risk analiz ve test sistemleri, bilgi güvenliği yönetim sistemi sertifikasyonu, yedekleme, olağanüstü durum yönetimi, sanal platform güvenliği NAC ağ erişim denetim sistemleridir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanlar'dan Hazine'ye siber saldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN