Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düşük kur, yüksek faizin karşısındayım

Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, şirketlerinin döviz kredisi borcu olmasına rağmen 'düşük kur-yüksek faiz' politikasına karşı olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 28.9.2014
Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, kredilerinin birçoğunun dövizle olduğunu, kurun yükselmesinin kendi zararlarına olmasına rağmen bunu olumsuz karşılamadıklarını söyledi. Eren, "Kurun yükselmesi zararıma ama Eren'den önce biz Türkiye'yiz. Ülkenin aleyhine olan bir politikadan Eren kârlı çıkacaksa biz buna sevinmeyiz. Çünkü uzun vadede bundan zararı bütün ülke görecektir. Bu nedenle düşük kur yüksek faiz modeline karşıyım" diye konuştu. Eren, üretim ve ihracat odaklı bir ekonomi modelinden yana olduklarının altını çizdi.

YATIRIM DA DEĞİŞİKLİK YOK
Enerji, çimento, kağıt gibi alanlardaki yatırım politikalarında bir değişiklik olmayacağını söyleyen Eren, ilk elektriği 2016'da, çimento ve kağıdı ise gelecek yıl elde edeceklerini duyurdu. Türkiye'nin en büyük kağıt üreticisi olduklarını aktaran Eren, enerjinin gruptaki payının şu anda yüzde 30 civarında olduğunu ancak 2017'de bu oranın yüzde 50'ye çıkacağını söyledi.

FİNANSMAN AÇIĞI YOK BORÇ ÖZEL SEKTÖRDEN
Kamu borcunun küçüldüğünü bu nedenle hükümetin övünmekte haklı olduğunu belirten Eren, dış borcun özel sektör kaynaklı arttığını söyledi. Hükümetin finansman açığının neredeyse sıfır olduğunu aktaran Eren, şöyle konuştu: "Dış borcun artması büyümenin göstergesi olabilir. Ancak bu şirketlerden biri borcunu ödeyemediği zaman, A ya da B grubu diye bakılmaz 'Türkiye borcunu ödeyemiyor' denir. Bu konuda çok da rahat olmamak lazım."

ÇEVRECİ ÇOCUKLAR ÇOK İDEALİST, AMA..!

Zonguldak'ta devam eden 'kömüre dayalı elektrik santralı' yatırımının 1.3 milyar dolar değerinde olduğunu ve 2016'da biteceğini söyleyen Eren, "Orada Greenpeace bir şov yaptı. Çevreci çocukları seviyorum. Çok idealistler ama realitede durum farklı. Çevrecilere 'evet' deyip kömür, fosil yakıtları bırakırsak 52 haftanın sadece 2 haftasında elektrik üretilir' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düşük kur, yüksek faizin karşısındayım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN