HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sefere hazır

Türkiye’nin yerlilik oranı yüzde 90’ı aşan sismik araştırma gemisi , test çalışmaları tamamlanarak petrol ve doğalgaz aramaya hazır hale getirildi. Gemi ile bin 500 metre derinlikte analiz yapılacak

Giriş Tarihi: 29.6.2017
MTA Oruç Reis sefere hazır

Denizlerdeki arama faaliyetlerini hızlandıran Türkiye'nin ikinci araştırma gemisi de göreve hazır hale getirildi. Akdeniz'de sismik araştırmalar yapan Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin ardından sismik araştırma yapacak ikinci gemi MTA Oruç Reis gemisinin gerekli tüm testleri tamamlandı. Türkiye'nin uluslararası standartlardaki milli sismik gemisi MTA Oruç Reis, gerekli testlerinin tamamlanmasının ardından göreve hazır hale getirildi. Tuzla'da bir tersanede inşa edilen ve yerlilik oranı yüzde 90'ı aşan gemi, 400 milyon liraya mal oldu.

EKONOMİK ÖMRÜ 30 YIL
Boyu 86, genişliği 22 metre olan gemi, yakıt ve su depolarıyla erzak depoları tam dolu şekilde göreve çıktığında 35 gün boyunca denizde kalabiliyor. Ekonomik ömrü 30 yıl olan gemide, 28'i araştırmacı, 27'si gemi adamı olmak üzere 55 personel görev yapıyor. Gemide değişik açılarda aktif 35 kamera bulunuyor. Açık denizlerde iki ve üç boyutlu derin sismik arama yapabilecek kapasitede sevk ve manevra sistemlerine sahip olan MTA Oruç Reis gemisiyle petrol ve doğalgaz araması yapılacak. Bunun yanı sıra geminin sağladığı verilerle, karada, deniz altındaki devamlılıkların izlenmesi kapsamında kıta sahanlığı gibi stratejik öneme sahip bilimsel araştırmaların yapılması amaçlanıyor.

ARAŞTIRMALARA DESTEK
MTA Oruç Reis gemisi ile deniz tabanından itibaren 15 bin metre derinlikteki jeolojik yapıların görüntülenmesi, uzaktan kumandalı su altı aracı (ROV) ile de bin 500 metre derinliğindeki deniz tabanının izlenmesi, deniz suyundan ve tabanından numune alınarak ölçüm ve analizlerin anında yapılabilmesi mümkün olacak.
Geminin sağladığı bu imkânlarla, deprem, tsunami araştırmaları, liman, platform gibi deniz yapılarıyla deniz altı kablo ve boru hatları yer seçimi, periyodik kontroller ve deniz kirliliği araştırmalarının da gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

AKDENİZ'DE İLK KUYU BU YIL KAZILACAK
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, konuya ilişkin olarak daha önce yaptığı açıklamada, denizlerdeki arama faaliyetlerinin agresif şekilde yapılacağına dikkat çekip, "Tarihimizde ilk defa bu yıl yeni alımını gerçekleştireceğimiz arama sondaj gemisiyle her yıl Karadeniz'de 2, Akdeniz'de 2 olmak üzere denizlerimizde aktif sondaj faaliyetlerinde bulunacağız. İnşallah, bu yıl içinde kendi gemimizi alarak artık Akdeniz ve Karadeniz'de sondajlarımıza başlayacağız. Tahminim odur ki üçüncü çeyrek sonu veya dördüncü çeyrek gibi inşallah bu yıl bitmeden Akdeniz'de ilk kuyumuzu kazacağız" değerlendirmesinde bulunmuştu.

UZAKTAN KUMANDALI SUALTI ARACINA SAHİP
MTA Oruç Reis gemisi, bilimsel ekipman bakımından Barbaros Hayrettin Paşa'dan farklı olarak, jeolojik örnekleme, hidrografi ve oşinografi ile uzaktan kumandalı su altı aracını bünyesinde bulunduruyor. Barbaros Hayrettin Paşa'da olduğu gibi MTA Oruç Reis gemisinde de helikopter pisti yer alıyor.

PERSONEL SAYISI: 55

YERLİLİK ORANI: %90

BOY: 86 metre

GENİŞLİK: 22 metre

EKONOMİK ÖMÜR: 30 yıl

MALİYET: 400 milyon TL

BUGÜN NELER OLDU? (29.06.2017)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MTA Oruç Reis sefere hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN