HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Albayrak: Washington'ın ekonomik silahlarını arsızca kullanması dünyadaki birçok ülke ve yatırımcı için uyarı oldu

Son dakika haberi: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Amerikan Foreign Policy dergisi için "'nin küresel ekonomiyi yönetmesine güvenilemez" başlıklı İngilizce bir makale kaleme aldı. Bakan Albayrak, "Washington'ın ekonomik silahlarını arsızca kullanması dünya genelindeki birçok ülke ve yatırımcı için bir uyarı alarmı oldu. Bu saldırı, sadece ile ABD arasındaki ittifakın geleceği için değil küresel piyasalar içinde riskli olarak değerlendirildi" tespitinde bulundu.

Giriş Tarihi: 8.9.2018 11:20 Güncelleme Tarihi: 8.9.2018 14:00
Bakan Albayrak: Washington'ın ekonomik silahlarını arsızca kullanması dünyadaki birçok ülke ve yatırımcı için uyarı oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Amerikan Foreign Policy dergisi için "ABD'nin küresel ekonomiyi yönetmesine güvenilemez" başlıklı İngilizce bir makale kaleme aldı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik saldırısının ardından dünyanın kendini Washington'ın ekonomik gücünden koruması gerektiğini vurguladığı makalesinde Albayrak'ın makalesinden ilgili kısımlar şu şekilde:

"Bu ağustos ayında Türkiye ekonomisi küresel haberlerin ana konusu oldu. Bunun sebebi, global ekonomik sistemdeki en büyük oyuncu olan ABD tarafından Türk ekonomisine yapılan sistematik saldırıydı. Bu, Türkiye ve ABD arasındaki ittifak tarihinin en hayal kırıcı anlarından biri oldu. ABD Başkanı Donald Trump'ın yönetimi, NATO üyesi bir ülkenin ekonomisine alenen yaptırımlar ve tarifelerle saldırdı."

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Foreign Policy için yazdı: Türk ekonomisi gücünü ortaya koydu

Bakan Albayrak, söz konusu saldırının döviz kurlarında dalgalanmalara yol açmasına karşın nihayetinde Türk ekonomisinin güçlü temellerini ortaya koyduğunun altını çizerken, "Türk ekonomisi, negatif propaganda ve finansal sistemine yapılan saldırılar karşısında gücünü ortaya koydu. Türk lirasında geçen ay yaşanan değer kaybına, hiçbir ekonomik göstergenin ya da makroekonomik verinin neden olmadığını vurgulamak önemli. Bu süreçte, Türkiye'nin finansal yapısı ve bankacılık sisteminde, önemli hiçbir değişiklik yaşanmadı" değerlendirmesini yaptı.

''BİRÇOK ÜLKE VE YATIRIMCI İÇİN UYARI ALARMI OLDU''

Trump yönetiminin, Türkiye'deki barış ve istikrarı hedef alan teröristlerle güçlü bağları bulunan bir Amerikan vatandaşına yönelik süren dava sürecinin, yaptırımlar için mazeret olarak kullandığına işaret eden Albayrak, "Washington'ın ekonomik silahlarını arsızca kullanması dünya genelindeki birçok ülke ve yatırımcı için bir uyarı alarmı oldu. Bu saldırı, sadece Türkiye ile ABD arasındaki ittifakın geleceği için değil küresel piyasalar içinde riskli olarak değerlendirildi" tespitinde bulundu.

Son Dakika: Bakan Albayrak TİM heyetiyle görüştü

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Albayrak: Washington'ın ekonomik silahlarını arsızca kullanması dünyadaki birçok ülke ve yatırımcı için uyarı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN