Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ları çocuklar uçurdu

Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji fuarı Teknofest’te çocuklar, kısa bir simülasyon eğitimi sonrası insansız hava araçları ’ları uçurdu

Giriş Tarihi: 24.4.2019
SİHA’ları çocuklar uçurdu
Türkiye'nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali Teknofest, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda gerçekleştirdiği etkinliklerle çocuklara unutamayacakları deneyimler yaşattı. T3 Vakfı Deneyap Teknoloji Atölyeleri Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı'nda eğitim gören öğrencilerin katıldığı etkinliklerde çocuklar gökyüzüyle tanıştırıldı. Edirne'de Baykar'ın pilot adaylarını eğiten uzmanlardan brifing alan çocuklar bir süre simülatörle eğitim gördükten sonra Silahsız İnsansız Hava Araçları'nı (SİHA) uçurdu.

TB2 PİLOTU OLDULAR
Deneyap Atölyeleri'nde eğitim gören 5, 6 ve 7'nci sınıf öğrencisi çocuklar, Edirne'nin Keşan ilçesindeki Baykar Uçuş Eğitim Merkezi'nde İHA pilotları ve eğitmenleriyle buluştu. Öğrenciler kısa bir eğitimin ardından Bayraktar TB2 SİHA'ların yönetildiği Yer Kontrol İstasyonu'ndaki (YKİ) pilot koltuğuna oturdu. Havadaki SİHA'ları bir süre yöneten çocuklar, keşif ve gözetleme faaliyetleri gerçekleştirdi. SİHA pilotu olmanın kendilerini oldukça heyecanlandırdığını söyleyen çocuklar, "Hayal ettiğimizden çok daha güzel bir 23 Nisan günü yaşadık" diye konuştu.
Bir başka grup ise Konya'da, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda konuşlanan akrobasi timleri Solo Türk ve Türk Yıldızları Filosu'yla buluştu.

KOMUTANLAR KARŞILADI
Konya'da öğrencileri, hava üssünde komutanlar karşıladı. İstanbul'daki Baykar Milli S/ İHA Sistemleri Üretim ve Ar-Ge Tesislerine konuk olan öğrenciler ise burada milli SİHA'ların mimarı olan Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ile bir araya geldi. Çocuklar, Bayraktar'dan TB2 SİHA'ların geliştirilme sürecini, Milli Teknoloji Hamlesi'nin geleceğini dinledi. Selçuk Bayraktar, öğrencilere tesisi gezdirerek Bayraktar TB2 SİHA'ların üretim aşamalarını da anlattı.

TEKNOLOJİ HAMLESİNİN SAHİPLERİ
Çocuklara tesisi gezdiren Selçuk Bayraktar, "Milli Teknoloji Hamlesi'nin amacı toplumda bir dip dalgası oluşturarak teknolojik dönüşümünü tamamlayan bir Türkiye ortaya çıkarmak. Hedefimiz Türkiye'nin geleceği çocuklarımız ve gençlerimize ulaşmak. 23 Nisan'da çocukları tesis içerisinde gezdirdik, İHA pilot koltuklarına oturttuk. Yaptıkları robot ve kodlama gibi çalışmaların ileri halini yerinde görsünler istedik. Bu kardeşlerimiz gelecekte başarılı olup yerimizi alacaklar. Ülkemizin güçlü ve bağımsız olması için bu alanda gençlerimizi desteklememiz gerekiyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SİHA’ları çocuklar uçurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN