Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayide çarklar hızlandı

üretiminde dipten dönüş başladı. Martta yıllık daralma hız kesti. Bir önceki aya göre de endeks yüzde 2.1 arttı. Bakan Albayrak, “Sanayi üretiminde pozitif trend devam ediyor” dedi

Giriş Tarihi: 15.5.2019
Sanayide çarklar hızlandı

Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) devam eden dengelenme sürecinin sonuna yaklaşılırken, toparlanmanın sinyalleri her geçen gün artıyor. Cari açığın yıllık bazda 12.8 milyar dolarla yaklaşık 10 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından, sanayide çarkların dönüşünün hızlandığı dün açıklanan verilere yansıdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi martta yıllık bazda yüzde 2.2 ile, yüzde 4.25 olan beklentinin çok altında daraldı.

ENDEKS 7 AYIN ZİRVESİNDE
Endeks, yıllık bazda altı ayın en düşük seviyesine gerilerken, aylık ise yüzde 2.1 arttı. Aylık bazda artış art arda üçüncü aya taşınırken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi 113.6 ile 7 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi martta bir önceki aya göre yüzde 4.1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2.2 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0.6 azaldı. Endeks, ara malında yüzde 2.7, dayanıklı tüketim malında yüzde 1.6, dayanıksız tüketim malında yüzde 1.4 ve sermaye malında yüzde 3.4 yükseldi.
Sanayi üretimi martta yıllık bazda arka arkaya 7'nci ayda daralmış olsa da daralmanın hızı üç aydır ivme kaybediyor. Halk Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı, "Yıllık azalış rakamlarındaki ılımlılık nisanda da devam edebilir. Sanayi üretiminde dip görüldü, toparlanma eğilimi ılımlı da olsa belirginleşti" dedi. GCM Yatırım Menkul Değerler Ekonomisti Enver Erkan ise, yıllık bazda daralmanın ivmesinin azaldığını, toparlanma döngüsünün sonraki çeyreklere yansıyabileceğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, iftarda Kadir ve Suna Kılıç çiftinin evine misafir oldu. Yer sofrasında oruç açan Albayrak 5 kız çocuğundan sonra erkek bebek bekleyen Kılıç ailesine mutluluklar diledi

ALBAYRAK: POZİTİF TREND SÜRÜYOR
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sanayi üretimindeki pozitif trendin devam ettiğini belirterek, "Özellikle kamu bankalarımızla birlikte açıklayacağımız paketle sektörümüzdeki dengelenmeye büyük katkı sağlayacağız" ifadesini kullandı. Sosyal medya hesabından sanayi üretim endeksi verilerini değerlendiren Bakan Albayrak'ın paylaştığı infografikte de, "Sanayi üretim endeksi ve sanayinin alt sektörlerinde yaşanan gelişmeler ekonomimizde dengelenme sürecinin pozitif seyrini güçlendiriyor" denildi. Sanayi veTeknoloji Bakanı Mustafa Varank da "Pozitif seyre katkı sağlayan sermaye malları ve ara malı üretimindeki artışlar, reel sektörümüzün ekonomiye olan güvenini göstermesi açısından önemli" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayide çarklar hızlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN