Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gizemli mezarların sırrı ortaya çıkarıldı

Müze müdürlüğü, Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Alıçlı köyündeki mezarlıkta bulunan mezar taşlarının Alevi ve Yezidi geleneğine ait olduğunu ortaya çıkardı

Giriş Tarihi: 6.1.2013
Batman'daki esrarengiz mezarlıkta inceleme yapan müze müdürlüğü görevlileri, mezarlığın 17 veya 18. yüzyıla ait olabileceğini söyledi. Kozluk ilçesi Alıçlı köyünde bulunan, üzerinde ilginç figürlerin yer aldığı mezarlıkta inceleme yapan Batman Müze Müdürlüğü ekipleri mezarların sırrını çözdü. Müze müdürlüğü yetkilileri, elde edilen bulguları Ege Üniversitesi, Dicle Üniversitesi ve Batman Üniversitesi'nde konunun uzmanları ile paylaştı.

ALEVİ VE YEZİDİ GELENEĞİ

Uzmanlar, mezarlıktaki gömülerin doğu batı yönünde olması, mezar taşlarında çizgisel insan betimlemesi, güneş motifinin yanı sıra Arapça yazıların olmasının bölgede İslam kültürü ile paralellik gösteren bir anlayışın yansıması şeklinde yorumlanabileceğini ancak, İslamiyet'in bu tür uygulamalara pek olumlu bakmadığı için daha çok Alevi ve Yezidi geleneğindeki uygulamaları hatırlattığını ileri sürdü.

MEZARLIK KORUNACAK
Özellikle iç içe daireler ve karelerin Alevi ve Yezidi geleneği hakkında ipuçlarını işaret ettiğini belirten Batman Müze Müdürü Tenzile Uysal, Alevi geleneğinde günümüzde bile varlığını sürdüren, kökeni Akkoyunlulara kadar uzanan, daha çok koç şeklinde mezar taşları ve üzerinde hançer, kılıç gibi betimlemelerin bulunduğu geleneğin sürdürüldüğünü kaydetti. Uysal, mezarlığın koruma altına alınacağını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gizemli mezarların sırrı ortaya çıkarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN