Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneydoğu tekstilde Türkiye ikincisi

Giriş Tarihi: 21.1.2013
Türkiye'de geçen yıl ihracatını en fazla artıran ikinci birlik olan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nin (GAİB) ihracatında, tekstil ve hammaddeleri lokomotif sektör oldu. Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sami Konukoğlu, 2012 yılında 162 ülkeye toplam 2 milyar 433 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini bildirdi.

IRAK BÜYÜK ALICI

Konukoğlu, GAİB tarafından yapılan ihracatın içerisinde yüzde 29,6 pay aldıklarına dikkati çekerek, "Birliğimiz Ocak-Aralık 2012 döneminde 2 milyar 433 milyon 175 bin dolarlık ihracata imza attı. İhracatımızda ilk sırada, 798 milyon dolar ile Irak yer aldı. Bu ülkeyi, İtalya ve İngiltere takip etti. Birliğimiz 2012 yılında 162 ülkeye tekstil ihracatı gerçekleştirdi. Türkiye genelinde ihracatta 2'nci sırada yer alarak, bölgemiz önemli bir başarıya imza atmıştır" dedi.

YENİ PAZAR ARAYIŞI

2013 yılında ihracat yaptıkları ülke sayısını artırmayı ve geçen yılın üzerinde satış yapmayı hedeflediklerini söyleyen Sami Konukoğlu, mevcut pazarlarının yanı sıra yeni alternatif pazarlara girme çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Tekstil sektöründe üretimden ihracat sürecine kadar her aşamada kalifiye eleman ihtiyacına işaret eden Konukoğlu, nitelikli eleman yetiştirme çalışmalarının sürdüğünü anlattı. Konukoğlu, 2013 yılının daha verimli geçeceğine inandığını sözlerine ekledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki tekstil üreticileri 2012 yılında 2 milyar 433 milyon dolarlık ihracatla Türkiye ikincisi oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneydoğu tekstilde Türkiye ikincisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN