Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mağaralardaki hayvancılık organize bölgede yapılacak

Hala mağaralarda hayvancılığın yapıldığı Şanlıurfa'da 8 bin 550 dekar alana kurulacak Organize Besi Bölgesi'nin temeli atıldı

Giriş Tarihi: 24.2.2013
Şanlıurfa'da hala mağaralarda sürdürülen hayvancılığa çağ atlatacak Organize Besi Bölgesi'nin temeli törenle atıldı. Törene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, protokol mensupları, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı. Besi bölgesi 8 bin 550 dekar alandaki 532 ahırla sektöre hizmet verecek. Yaklaşık 106 bin hayvanın barınacağı besi bölgesinde bin 700 kişinin istihdam edilecegi bildirildi.

TARİHİ DEĞERLER

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker "Şanlıurfa Türkiye'nin en büyük organize besi bölgesine kavuşuyor. Binlerce kişinin iş bulmasına vesile olacak bölgede yapılacak hayvancılık sayesinde gıda sanayisinin önü açılacak. Tarıma dayalı sanayi gelişecek, markalar oluşacak. Şu anda yüzlerce mağarada vatandaşlar hayvancılık yapıyor. Bunlar Şanlıurfa'nın tarihi ve turistik değerleri. Mağaralardaki hayvanları aldığımızda o zaman Şanlıurfa'nın tarihi kültürel değerlerine yeni bir değer katmış olacağız" dedi.

SERA BÖLGESİ YAPILACAK

Besi bölgesinde kurulacak besihanelerin yapımında kırsal kalkınma desteklerinden yararlanılabileceğini kaydeden Eker, Şanlıurfa'yla ilgili diğer bir çalışmadan da söz etti. Eker, "Şanlıurfa'da termal su bölgesinde termal suların bulunduğu yerde organize sera bölgesi yapacağız. 53 tane tesis yaptık. Maliyeti çok düşük. Bunu organize bölgeye dönüştüreceğiz. Türkiye'de bunun gibi imkânları olan yerlerde bu çalışmaları yapacağız" diye konuştu.

ALO 170 AÇILDI
Bakanların Şanlıurfa ziyaretinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170'in açılışı da yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), SGK, İŞKUR, Türksat ve Turkcell Global Bilgi işbirliği ile Şanlıurfa'da hizmet verecek merkezde 200 kişi görev yapıyor. Vatandaş Temsilcileri ALO 170 üzerinden ÇSGB, İŞKUR ve SGK kurumlarının yaklaşık 300 hizmeti ile ilgili gelen tüm çağrıları karşılıyor. İletişim merkezi çalışanlarının yüzde 60'ı kadınlardan oluşuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mağaralardaki hayvancılık organize bölgede yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN