Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da lara nüfus sayımı

Giriş Tarihi: 5.3.2013 15:31

sayısında azalma var.

Doğa Kültür ve Yaşam Derneği ve Doğa Derneği'nin uzmanları tarafından kış ortası su u sayımları 'daki Fırat Nehrinde gerçekleştirdi. Kuşların geçen yıla bu yıl azaldığı bildirildi.

Gözlemcilerden Turan Çetin, her yıl düzenli olarak su kuşlarının sayımlarını yapıldığını ve Fırat Nehrinde geçen seneye oranla bu yıl daha az sayıda kuş gözlemlendiğini söyledi.

Çetin,"Geçen sene 56 Bin 596 adet su kuşu varken bu yıl 50 Bin 326 adet sayılmıştır. Sayımlar esnasında son yıllara göre Şanlıurfa'ya yeni kuş kaydı olarak 'İzmir Yalıçapkını (Halcyon smyrnensis), Angıt (Tadorna ferruginea)'alındı. Geçtiğimiz yılda olduğu gibi en fazla sayılan su kuşu Sakarmeke (Fulica atra) olarak 36 Bin 173 birey sayıldı. Şanlıurfa ilimizde bu tür çalışmaların desteklenmesi ve sahip çıkılması gerekir."

Şanlıurfa'daki Fırat nehri, göçmen kuşların Türkiye'de kışı geçirmek için kullandığı Önemli Doğa Alanı ve sulak alanlardan. Her yıl Doğa Kültür ve Yaşam Derneği ve Doğa Derneği uzmanlarının yaptığı sayımlarda yıllara göre su kuşlarının bu alanlardaki durumu ve alanlar hakkında düzenli bilgi toplanıyor. Sayımlar teleskop ve dürbün kullanılarak gruplar halinde özel metotlarla kuşların tek tek sayılmasıyla gerçekleşiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şanlıurfa'da kuşlara nüfus sayımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN