Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortadoğu'nun yıldızı olacak

Giriş Tarihi: 27.3.2013

SABAH Diyarbakır Bürosu'nu ziyaret eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çözüm sürecinden Diyarbakır'ın da yararlanacağını söyledi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır'da SABAH Gazetesi Bürosu'nu ziyaret etti. Bakan Eker'e, Vali Mustafa Toprak, milletvekilleri Mine Lök Beyaz ve Süleyman Hamzaoğlu ile Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu da eşlik etti. Bakan Eker, SABAH Gazetesi Temsilcisi Hüseyin Kaçar ve A Haber Temsilcisi Şafak Toprak ile birlikte gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Eker, Diyarbakır'ın çözüm sürecinin nimetlerinden istifade edeceğini söyledi.

TABLO DEĞİŞECEK

Bakan Mehdi Eker, "Barış süreci, Diyarbakır'ın hak ettiği şöhretini tekrar yakalamasına imkân sağlayacak. Diyarbakır şu anda yeteri kadar tanınmıyor. Son çeyrek yüzyılda hep tek boyutlu bir meseleyle anıldı. Buradaki gazeteciler de adata tek bir alanda uzmanlaştı. Herkes, terör ve saldırıları, molotof, panzer görüntülerini yayınlıyordu. Onların eşliğinde Diyarbakır anlatılıyordu. Bu tablo artık değişecek" şeklinde konuştu.

HUZUR VE GÜVEN ORTAMI

Terörün sona ermesiyle birlikte Diyarbakır'ın tarihi, kültürü ve ekonomisiyle ön plana çıkacağını ifade eden Eker, "Hemen yanı başımız da bulunan Şanlıurfa, Gaziantep aldı başını gitti. Ama Diyarbakır maalesef bu sorunlar nedeniyle ortaya çıkan huzursuzluktan dolayı geri kaldı. Allah'ın izniyle huzur ve güven sağlanırsa Diyarbakır hak ettiği noktaya ulaşacaktır. Tarihi, kültürü, ekonomisiyle ön plana çıkacak olan kent, Ortadoğu'nun yıldızı olacaktır" diye konuştu. Eker, "Diyarbakır Surları yukardan bakıldığında 'Kalkan Balığı' şeklinde olduğu söyleniyor. Ancak, yapılan çalışmalarda şeklin balık değil, 'Kalp' görünümünde olduğu belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor. Kalp olması daha mantıklı çünkü kentimiz binlerce yıldır bir sevgi şehridir. İnşallah, hep sevgi şehri olarak da kalacak" dedi. Yatırımların hızla sürdüğünün de altını çizen Eker, şu an kentte alt geçitler ve yeni havaalanı inşaatının da devam ettiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortadoğu'nun yıldızı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN