Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asrın Projesi sona yaklaşıyor

Giriş Tarihi: 29.3.2013

Asrın Projesi olarak görülen ve Mersin'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) denizin altından su taşıyacak proje kapsamında yapılan Alaköprü Barajı'nın yüzde 72'si tamamlandı

Mersin'den yavru vatan KKTC'ye denizin altından su götürecek olan proje kapsamında yapımı süren Alaköprü Barajı'nın yüzde 72'si tamamlandı. Anamur sınırları içerisindeki Dragon Çayı üzerinde yapımı devam eden barajda toplanacak su, Akdeniz'in 250 metre altından askıya alınacak borular aracılığı ile Kıbrıs'a taşınarak içme ve sulama suyu olarak kullanılacak. Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, baraj inşaatında inceleme yapıp çalışmalar hakkında bilgi aldı.

ANAMUR'A DA YARAYACAK

Vali Güzeloğlu yaptığı açıklamada, inşaatta 24 saat esasına göre 300'ün üzerinde işçinin çalıştığını belirtti. Güzeloğlu, "Alaköprü Barajı, Türkiye'de Devlet Su İşlerimizin (DSİ) en hızlı yol aldığı bir baraj. Heyecanımız odur ki projemiz sadece Kıbrıs'a yarar sağlamayacak. Anamur'a da 8 bin hektarlık alanda tarımsal sulama olanağı sağlanacak" dedi.

5 KİLOMETRE BORU DÖŞENDİ
Öte yandan Anamur ilçesinde 23 kilometrelik isale hattının yüzde 24'üne tekabül eden 5 kilometrelik alanda boru döşeme işleminin tamamlandığı kaydedilirken, suyun taşınacağı boruların SEKA Limanı'nda imal edildiği ve boru üretiminin eylül ayına kadar tamamlanacağı belirtildi. Boruların denizin altına döşenmesi işlemlerinin eylül ayından sonra başlayacağı ve 80 gün içerisinde bitirileceği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asrın Projesi sona yaklaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN